Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita se poate face un recurs?
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita se poate face un recurs?

Buna. Am si eu o problema si mare nevoie de un sfat.
Am luat o amenda de la C.F.R in 17.02.2011. plecand din tara nu m-am interesat despre amenda si nu i-am dat mare atentie fapt ca mi-a gresit si prenumele pe procesul verbal care mi l-a dat "nasu". in loc de narcis a scris marcus. am venit in 10.2011 inapoi in romania si am vazut ca mi-au trimis foi de la executori judecatoresti tot pe numele de marcus si nu le-am bagat in seama, dar azi 30.12.2011 mi-au lipit pe poarta alte 2 foi pe numele meu scris corect narcis aceiasi problema.

Comunicare catre ...."eu"
cu domiciliu in etc.
Va comunicam prin prezenta ca in dosarul executional nr......../2011, in baza incheierii de incuviintare a executarii silite nr ........./2011 a Judecatoriei Timisoara si a titlului executoriu - Proces verbal de contraventie seria A nr .... / 17.02.2011 si a proces verbal 18.11.2011 emis de "nasu si executorii", conform prevederilor Codului de procedura civila, am procedat la propirea conturilor dumneavoastra. 1 B.C.R ................. vreo 32 de banci enumerate. Pana la concurenta sumelor de XXXX,XX lei suma compusa din xxx,xx lei despagubiri civile datoare caii ferate si xxxx,xx lei onorariu executare si cheltuieli executare silita in favoarea creditoarei CFR cu sediul in timisoara.

Ideea e daca se poate face un recurs ceva pentru ca deabea azi 30.11.2011 mi-a venit Comunicarile pe numele meu pana acum numa foi pe alt nume mi-au venit si nu le-am bagat in seama si am si card la unele din bancile enumerate. Si nu as vrea sa platesc acesti bani pt ca "nasu" mi-a dat amenda pe nedreptare. cumparasem un bilet international pe care scria not valid in country of residence si i-am aratat si resedinta din germania si el mi-a dat amenda ca nu e valabil in romania ca aici am domiciliu ca nu conteaza unde am resedinta plus ca mi-a gresit si prenumele in procesul verbal. Ma ajutati va rog spunetimi daca se poate revoca treaba asta sau ce ar trebui sa fac.
procesul verbal se contesta in 15 zile de la comunicare;

impotriva executarii se poate face contestatie la executare...

cel mai bine ar fi sa contactati un avocat, caruia sa ii arati procesul-verbal incheiat si sa va redacteze contestatia.
In termen de 15 zile de la comunicarea PV aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala
In situatia mentionata,impotriva executarii silite demarate,puteti formula contestatie la executare
Instanta de judecata pentru motive intemeiate poate dispune suspendarea executarii silite
Procesul verbal primit in 17.02.2011 de la "nasu" :) pe tren in drum spre germania nu am cum sa-il mai contest, deoarece am venit in 10.2011 inapoi in tara, dar procesul verbal emis pe 18.11.2011 ora 10:47 de catre executori judecatoresti mai pot sal contest ? s-au primul e valabil pentru ca vad si o copie a PV de la cfr anexat pe ultima pagina. mentionez ca azi l-am primit prin posta rapida. deci de azi am stiut de acest proces trimis de catre executori nu cel de la cfr. Prima foaie e Somatie a doua Proces verbal a treia procesul cfr. pe langa alta comunicare cu propirea conturilor proces verbal al exect. si procesul de la cfr.
TuEsti, utilizator
Faceti contestatie la executare, cu suspendarea executarii silite. Termenul este de 15 zile de la comunicare, ar fi bine sa va redacteze macar un avocat, sa fie intemeiata si motivata in fapt si drept. Puteti invoca si motive de nulitate ale PV ( prenumele gresit).
In cadrul contestatiei la executare nu puteti invoca motivele enuntate de dvs, sunt inadmisibile in cadrul acestei actiuni. legea prevede o alta cale de atac, plangerea impotriva pv de contraventie.
va trebui sa gasiti doar motive ce tin de executarea silita insasi.