avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala - amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala - amenda radar

Am fost oprit in comuna Oreavu jud Buzau de catre masina de Politie cu Radar mobil. Nu am semnat procesul verbal iar acesta mi-a fost trimis acasa.
Mi-a fost afisat la domiciliu pe data de 18.11.211 Eu am fost inregistrat de aparatul radar pe data de 08.10.2011- data la care a fost completat si procesul verbal.
Au trecut mai mult de 30 zile (termenul legal in care trebuie sa-mi fie comunicat procesul verbal). S-a putea ca ei sa fi incercat sa-mi comunice si prin srisoare recomandata dar nu am fost acasa si nu am semnat nimic.
Intrebare: In instanta se ia in calcul termenul de 18.11.2011 ca fiind data la care mi-a fost comunicata ? O sa cer anularea procesului verbal. Este ok ? Ma sfatuiti sa merg pe varianta asta sau mai caut si alte hibe ale procesului verbal ?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:21, 3 Decembrie 2011
In PV este consemnata data de 08.10.2011?
Cum probati dvs ca a fost comunicat PV la data de 18.11.2011?
Daca este consemnata aceasta data in continutul PV, atunci analizati alta strategie sau "hibe" de atacat PV
Pe PV scrie : Afisat la data de 18.11.2011.
Tot pe PV scrie - intocmit la 08.10.2011.
Care este data postei?
Nu e trecuta data postei. Mi-a fost lasat in usa PV-ul cu mentiune ascrisa pe el: Afisat la data de: 18.11.2011.
Daca au trimis prin posta inainte sa-l afiseze nu a semnat nimeni pentru el. Nu a ajuns la mine decat atunci cand l-au afisat.
Analizati continutul PV sub aspectul respectarii prev art 16,17,19 din OG nr 2/2001

Alte discuții în legătură

Amenda contraventionala si despagubiri rovinieta vrica vrica Stimati Domni Va rog sa ma ajutati In data de 22.07 a.c. la cutia de scrisori am primit urmatoarele: PV de constatare a contraventiei din 06.07.2011 in care ... (vezi toată discuția)
Amenda parcare ragaliemariana ragaliemariana Desi am dat actele, am refuzat sa semnez procesul verbal de amenda pentru parcare, ca nu-l consideram just. Apoi peste 3 luni m-am trezit cu amenda la ... (vezi toată discuția)
Contestare pv nesosit sebastiant sebastiant buna ziua, am fost oprit de politie cu depasire de viteza, am cerut sami arate verificarea metrologica a radarului dar politistul a refuzat ceea ce am ... (vezi toată discuția)