avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general incasare gresita in casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

incasare gresita in casa de marcat

Buna seara,
La vanzarea unor produse la pret cu amanuntul, vanzatoarea a batut in casa de marcat - gresit- suma de 2302,50 (cu TVA inclus)
- corect trebuia 303,50 ( ,, ,, )
- diferenta este de 1999,00 ( ,, ,, )

Este corecta inregistrarea contabila :

1) 531 = % 2302,50
707 1856,85
4427 445,65

2) 531 = 419 1999,00


3) 531 = % 1999,00 in rosu
419 1612,10 in rosu
4427 386,90 in rosu

Astept raspunsul Dvs. Va multumesc anticipat.-
.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 16:05, 3 Decembrie 2011
dupa ce ati facut dosarul de corectie,

ajunge

5311 707 244.76lei
5311 4427 58.74lei
jooorj a scris:

dupa ce ati facut dosarul de corectie,
[...]


E bine sa explicati si ce este dosarul de corectie: unul sau mai multe documente din care reiese ce s-a intamplat.

Acestea pot fi, fara a fi restrictive (se pot face orice documente din care sa rezulte fara dubii ca e o eroare, inclusiv ca pretul tastat sau cantitatea sunt aberante): declaratia vanzatoarei la care se anexeaza bonului gresit sau, daca acesta nu mai exista, specificarea numarului acestuia si a valorii de pe rola martor, precum si documentul sau avizul conducerii de luare la cunostinta.

Dupa ce se fac toate acestea, in raportul de gestiune si in registrul de casa se trece doar diferenta, asa cum a spus @jooorj.

Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Decembrie 2011
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se inregistreaza o factura achitata cu bon fiscal dana-dana dana-dana Cum sa inregistrez in contabilitate o factura achitata cu bon fiscal daca inregistrez raportul zilnic de activitate si monetarul. Ar trebui defalcat pe ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contabila mada9luci mada9luci Buna ziua Am la firma doua gestiuni de pe care se vinde : DEPOZIT SI MAGAZIN. Am vandut unu client pe magazin un produs incasat in casa astfel : 5311= 707 ... (vezi toată discuția)
Farmacie anamariacelik anamariacelik am doua probleme: 1.daca cineva stie pe ce baza casa de sanatate a returnat factura aferenta lunii mai pentru eliberarea testelor de diabet?? si in acelasi ... (vezi toată discuția)