avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1397 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare pe post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare pe post

sunt incadrata pe post de asistent medical BFT, insa lucrez de aproape 5 ani (din anul I de facultate) ca kinetoterapeut (fac munca de kinetoterapeut insa sunt incadrata tot ca asistenta medicala). Incerc de ceva vreme sa ma incadrez pe postul de kinetoterapeut insa nu reusesc. Exista vreun articol de lege care sa ma ajute in acest demers?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:41, 5 Decembrie 2011
Daca lucrati la un spital de stat ,sau intr-o alta unitate sanitara de stat, si ati fost incadrata ca asistent medical generalist,(specializarea balneo -fizio -terapie nu exisata in nomenclator)iar intre timp ati absolvit st. superioare medicale,de lunga sau scurta durata ,in specialitatea postului,respectiv kinetoterapie ,ati putea sa fiti promovata pe functia de kinetoterapeut st. superioare,prin transformarea postului pe care il ocupati in prezent.In acest sens,inaintati conducerii spitalului o cerere,prin care solicitati sa fiti promovata pe fc. de kinetoterapeut,st. sup. Invocati prevederea art 4(2)ANEXA I,CAP.II lit.L,din Legea 284/2010.
Ultima modificare: Vineri, 2 Decembrie 2011
ContSters136493, utilizator
Imi puteti spune va rog la ce pagina din monitorul 877/28.12.2010 gasim 'art 4(2)ANEXA I,CAP.II lit.L,din Legea 284/2010'.Va multumesc
Nu cunosc pagina din Monitor,dar ceea ce pot sa va indic este ca puteti regasi reglementarea in: ANEXA I FAMILIA OCUPAŢIONALÃ DE FUNCŢII BUGETARE "ADMINISTRAŢIE",CAPITOLUL II,L. Reglementări specifice personalului încadrat pe bază de contract individual de muncă - personal contractual din administraţia publică, art.4(2) Absolvenţii învăţământului superior de lungă şi scurtă durată, care la data trecerii pe funcţia corespunzătoare studiilor absolvite erau încadraţi pe funcţii cu un nivel de studii inferior, specifice domeniului în care au absolvit studiile universitare, se încadrează la gradul profesional imediat superior gradului de debutant numai în măsura în care atribuţiile din fişa postului au fost modificate în mod corespunzător, păstrându-şi gradaţia avută la data promovării. . Este preluat din Legea 330/2009 in care se specifica ca prevederile privind promovarea pers. contractual din adm.publica se aplica pt. pers. contract.bugetar,unde se incadra si sanatatea(anexaII).
maneagratiela a scris:

Imi puteti spune va rog la ce pagina din monitorul 877/28.12.2010 gasim 'art 4(2)ANEXA I,CAP.II lit.L,din Legea 284/2010'.Va multumesc


Lege-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice

www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asistenti medicali licentiati ctgadina ctgadina Este cineva care a absolvit Facultatea de medicina la specialitatea asistent medical GENERALIST SI CARE SA AIBA VECHIME IN MUNCA peste 10 ani?.Eu am 13 ani ... (vezi toată discuția)
Asistenta medical cu studii superioare luminitacreata luminitacreata daca lucrez in spital militar am dreptul sa fiu incadrata ca asistent medical cu studii superioare am inteles ca la spitalul militar craiova sunt persoane care ... (vezi toată discuția)