Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adaugarea sporurilor nevalorificate la data ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adaugarea sporurilor nevalorificate la data pensionarii si a sporurilor din adeverinte depuse ulterior la casa de pensii

Buna ziua,
Tatal meu este pensionar din 1994, pensie pertru limita de varsta (cod pensie V10), stagiu de cotizare 44 ani, 3 luni,17 zile.
Anul acesta, in iunie, 27.06, verificand la Casa Judeteana de Pensii, am observat ca nu i s-au adaugat sporurile de grupa I si II, am depus in acest sens o cerere(nr 1) la care nu am primit nici la data de azi raspuns.
Tot anul acesta, in luna august, am depus o alta cerere(nr 2) pentru recalculare pensie, in sensul de operare si alte sporuri de lucru pe santier, nevalorificate la data pensionarii, cu adeverinta doveditoare in regula, de la firma la care a lucrat in perioada 1965-1969.
A primit Decizie din 09.11, prin posta, in care se precizeaza ca se admite cererea nr 2, ca drepturile au fost stabilite cu data 01.09.2011, in baza legii 263/2010. S-au adaugat la pensia initiala cca 30 lei, se mentioneaza ca anexa cu calculul detaliat face parte din decizie (dar aceasta anexa nu era in plicul cu decizia!).Nu se precizeaza nimic despre plata drepturilor retro, incepand cu data pensionarii, adica pe parcursul a cca 16 ani...
Am studiat normele legii, adica HG 257/2011, art 123 + 127 + Anexa 15 referitor la sporuri santier pentru perioada anterioara si nu mi-a fost prea clar ce scrie in Anexa15 referitor la sporul de santier aplicat persoanelor nelocalnice...la care li s-a calculat dosarul dupa legislatia din perioada de dinainte de 2001...
Apoi am vazut in lege 263 ca:

ART. 107
(1) În situaţia în care, ulterior stabilirii şi/sau plãţii drepturilor de pensie, se constatã diferenţe între sumele stabilite şi/sau plãtite şi cele legal cuvenite, casa teritorialã de pensii, respectiv casa de pensii sectorialã opereazã, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificãrile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate în urma aplicãrii prevederilor alin. (1) se acordã sau se recupereazã, dupã caz, în cadrul termenului general de prescripţie, calculat de la data constatãrii diferenţelor.
(3) Pensia poate fi recalculatã prin adãugarea veniturilor şi/sau a stagiilor de cotizare, prevãzute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.

(5) Sumele rezultate în urma aplicãrii prevederilor alin. (3) şi (4) se acordã începând cu luna urmãtoare celei în care a fost înregistratã solicitarea.

La pct (2) +(5) scrie ca ,,sumele rezultate in urma modificarii '' se acorda in termenul de prescriptie calculat incepand cu luna urmatoare deciziei, adica timp de 3 ani...
Eu inteleg de aici ca ar trebui sa primeasca si plata retroactiva a drepturilor cuvenite + modificarea punctajului de la luna 09.2011.

Va rog sa-mi precizati daca se poate contesta decizia, in termen de 30 zile, pentru ca :
-nu e precizat nimic despre cererea nr 1,
-lipseste anexa cu detaliile
-nu se precizeaza nimic despre plata retroactiv
-alte obs...
Mentionez ca tata a aflat de la 2 fosti colegi de munca despre posibilitatea introducerii si a sporurilor din cererea nr 2, iar acestia au primit si retroactiv c/valoarea drepturilor (ei au depus cererea inainte de 2011).
Rog opinia dvs si ajutor cum sa procedam sa se obtina aceste drepturi aplicate retroactiv.Multumesc mult.
In legatura cu cererea nr. 1
Tatal meu este pensionar din 1994, pensie pertru limita de varsta (cod pensie V10),(...)

V=vechi (asta inseamna, in codificarea casei de pensii). Tatal dvs. a iesit la pensie conform Legii nr. 3/1977, cand activitatea in grupe de munca nu conta intrucat nu se reflecta in pensia calculata si primita.
Anul acesta, in iunie, 27.06, verificand la Casa Judeteana de Pensii, am observat ca nu i s-au adaugat sporurile de grupa I si II, am depus in acest sens o cerere(nr 1) la care nu am primit nici la data de azi raspuns.

Ma intereseaza trei aspecte:
-ce intelegeti prin "spor de grupa"? Aceasta sintagma exista numai in Ordinul nr. 340/2001, in prezent abrogat.
-daca tatalui dvs. i s-a emis decizie de recalculare conform OUG nr. 4/2005 si ce alte decizii i s-au emis ulterior anului 2005;
-daca, impreuna cu cererea, ati depus adeverinte care atesta activitatea lucrata in grupele I si II de munca, ori aceasta rezulta din carnetul de munca sau alte acte care se aflau deja in dosarul de pensie. Daca se aflau deja in dosarul de pensie, va rog sa-mi spuneti cand au fost depuse (carnetul de munca nu a fost depus la casa de pensii in 1994 intrucat atunci angajatorii comunicau fise de pensie).

In legatura cu cererea nr. 2
(...) se mentioneaza ca anexa cu calculul detaliat face parte din decizie (dar aceasta anexa nu era in plicul cu decizia!).

Acesta nu este motiv de contestatie. Anexa o solicitati casei de pensii.
Va rog sa-mi precizati daca se poate contesta decizia, in termen de 30 zile, pentru ca :
-nu e precizat nimic despre cererea nr 1,

Nu, intrucat ati depus doua cereri separat. Cele doua cereri vizeaza aspecte diferite.
Tot anul acesta, in luna august, am depus o alta cerere(nr 2) pentru recalculare pensie, in sensul de operare si alte sporuri de lucru pe santier, nevalorificate la data pensionarii, cu adeverinta doveditoare in regula, de la firma la care a lucrat in perioada 1965-1969.

Impreuna cu cererea ati depus si adeverinta. In aceste conditii sunt aplicabile prevederile art. 107, alin. (3) si alin. (5) din Legea nr. 263/2010, respectiv drepturile de pensie se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea. Nu se acorda nimic retroactiv intrucat cele doua alineate ale art. 107 nu prevad acordarea de drepturi retroactiv.
La pct (2) +(5) scrie ca ,,sumele rezultate in urma modificarii '' se acorda in termenul de prescriptie calculat incepand cu luna urmatoare deciziei, adica timp de 3 ani...
Eu inteleg de aici ca ar trebui sa primeasca si plata retroactiva a drepturilor cuvenite + modificarea punctajului de la luna 09.2011.

Ati inteles gresit. Intre alin. (2) al art. 107 si alin. (5) al art. 107 din Legea nr. 263/2010 nu este nicio legatura cu exceptia faptului ca sunt alineate ale aceluiasi articol. Alin. (2) al art. 107 din Legea nr. 263/2010 se refera la sumele acordate in urma aplicarii alin. (1) al art. 107, iar alin. (5) al art. 107 se refera la sumele acordate in urma aplicarii alin. (3) si alin. (4) ale aceluiasi articol. Ati citat mai sus aproape intreg art. 107, cititi-l cu atentie.

Tatal dvs. nu are niciun motiv sa conteste decizia emisa anul acesta. In privinta cererii nr. 1, astept sa-mi raspundeti la intrebari.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc pentru explicatii si pentru timpul acordat.
La cererea nr 2: Textul contestatiei era pregatit, dar inca netrimis.Am asteptat parerea unui specialist.Intre timp am incercat sa citesc prin legislatie.Asa e, la Art 107 nu scrie clar ca se acorda retroactiv, dar mentioneaza despre ,,sumele rezultate in urma recalcularii''..., care se aplica incepand cu luna urmatoare...asa ca fiind folosit pluralul, am interpretat...
Voi solicita Anexa, fara contestatie.
La cererea nr. 1:

Ma intereseaza trei aspecte:
-ce intelegeti prin "spor de grupa"? Aceasta sintagma exista numai in Ordinul nr. 340/2001, in prezent abrogat.
-daca tatalui dvs. i s-a emis decizie de recalculare conform OUG nr. 4/2005 si ce alte decizii i s-au emis ulterior anului 2005;
-daca, impreuna cu cererea, ati depus adeverinte care atesta activitatea lucrata in grupele I si II de munca, ori aceasta rezulta din carnetul de munca sau alte acte care se aflau deja in dosarul de pensie. Daca se aflau deja in dosarul de pensie, va rog sa-mi spuneti cand au fost depuse (carnetul de munca nu a fost depus la casa de pensii in 1994 intrucat atunci angajatorii comunicau fise de pensie).

raspuns:

-1: este vorba de sporurile pt recunoastere grupe de munca, (crestere a punctajelor anuale cu : 50 %, 25 %...) aplicate mai recent, stabilite pe perioade de aplicare, nu stiu exact reglementarea. nu era obligatoriu depunere cerere, dar am facut-o in luna iunie.mama mea (pensionata in 1997 limita de varsta) a primit deja modificarea (marire punctaj+retro), din februarie a.c., fara cerere depusa.
-2: cu ceva ani in urma, i s-a emis o decizie, tot la cerere, pentru adaugare sporuri diverse...ore de noapte, etc, pe baza de adeverinta de la locul de munca.dar nu la acestea ma refer acum.aici a fost ok.
- 3: nu am depus alta adeverinta.Copia cartii de munca (in care sunt precizate si perioadele de grupa) este deja la Casa de pensii.In iunie a.c. nu gaseam originalul, de aceea am verificat la casa de pensii.Fusese depusa acolo cu ani in urma, cand am dus si copia pentru sporurile de la pct 2.Cu ocazia recuperarii originalului cartii ni s-a indicat sa facem cererea nr. 1, ref la recalculare datorita grupei (scuze daca nu folosesc termenii corecti, nu sunt in domeniu, dimpotriva am studii tehnice...).
Am raspuns evaziv, nu am informatiile aproape.daca aveti nelamuriri, va rog sa ma intrebati.
.ma gandesc acum sa formulez o adresa de revenire la prima cerere, deja am renuntat la ideea de contestatie.Multumesc si astept sa ma ajutati cu raspuns
:) Nu conteaza ca aveti studii tehnice, important este sa ma fac inteleasa. Mie imi pare ca nu ati inteles ce am vrut sa spun despre art. 107 din Legea nr. 263/2010. Il citez aici si boldez, poate este mai clara conexiunea intre alineate.
Art. 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.
(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.
(4) Pensionarii pentru limita de varsta care, dupa data inscrierii la pensie, realizeaza stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, in conditiile legii.
(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.

Alineatul 2 se refera la sumele restante (dar si la debite), rezultate in urma aplicarii alineatului 1. Alineatul 5 se refera la sumele rezultate in urma aplicarii alineatelor 3 si 4. Asta am vrut sa subliniez mai sus, ca intre alineatele 2 si 5 nu este nicio legatura. Contestatia puteti sa o depuneti, tatal nu pierde nimic dar nici nu are cum sa castige (ma refer strict la plata drepturilor retroactiv).

-1: este vorba de sporurile pt recunoastere grupe de munca, (crestere a punctajelor anuale cu : 50 %, 25 %...) aplicate mai recent(...)

Da. Este vorba despre punctajul suplimentar prevazut de OUG nr. 100/2008. Tatal dvs. trebuia sa primeasca primii bani in februarie 2009, iar restul la inceputul acestui an.

Era foarte important sa stiu daca tatalui dvs. i s-a recalculat pensia in 2005, conform OUG nr. 4/2005. In anul 2005 au fost recalculate pensiile tuturor persoanelor care au iesit la pensie pana in 1 aprilie 2001. Insa unele dosare de pensie au mai "scapat" iar drepturile de pensie au fost recalculate ulterior. Era, de asemenea, important sa stiu cand a fost depus carnetul de munca la casa de pensii (nu mai intreb despre adeverinte, inteleg ca perioadele lucrate in grupe de munca apar in carnetul de munca).

Teoretic daca tatalui dvs. i s-a recalculat pensia prin valorificarea orelor de noapte, ma gandesc ca s-a facut si recalcularea conform OUG nr. 4/2005. Chiar daca dosarul de pensie a fost ratacit, atunci cand tatal a depus cererea si adeverinta cu ore de noapte cei de la pensii au vazut si au emis si decizie de recalculare conform OUG nr. 4/2005. In aceasta situatie nu inteleg de ce nu au aplicat si OUG nr. 100/2008 in februarie 2009. Nu am de unde sa stiu si nici nu am toate informatiile.

Este esential de stiut ca drepturile prevazute in cererea nr. 1 se acorda conform art.107, alin. (1) si alin. (2) din Legea nr. 263/2010, deci tatal dvs. are dreptul sa primeasca aceste drepturi retroactiv, incepand din februarie 2009 (nu mai devreme, intrucat februarie 2009 a fost etapa prevazuta in art. III din OUG nr. 100/2008 pentru cei care au iesit la pensie in perioada 1991-1996).

Insa tatal dvs. poate primi drepturi de pensie din februarie 2009 numai in conditiile in care carnetul de munca a fost depus la casa de pensii anterior acestei date. Este conditia esentiala pentru a beneficia de drepturi retroactiv. De ce nu a primit tatal raspuns la cerere pana acum, nu am cum sa stiu. Faceti o revenire la cerere si depuneti-o la casa de pensii.
Gabriela Pintea, Consilier juridic