Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Act de identitate fara act de spatiu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Act de identitate fara act de spatiu

Daca unei persoane i se expira buletinul de identitate , dar datorita unor imprejurari nefericite nu are domiciliul nicaieri ,apartamentul acesteia fiind vandut prin licitatie , de unde nu a primit nicio suma , locuieste pe unde poate , iar la eliberarea actului de identitate este nevoie de actul de posesiune a unei domicilii stabile ; care sunt posibilitatiile sa-si reinnoieasca actul de identitate, acest lucru nu se poate finaliza sub nicio forma in aceasta situatie ?
Poate exista o ruda sau un prieten care sa-l ia in spatiu, adica sa semneze o declaratie la evidenta populatiei precum ca sta la el, si-si face buletin la domiciliul acestuia.
Nu este nevoie sa locuiasca efectiv acolo, dar asta este o metoda des folosita in astfel de cazuri.

Poate solicita eliberarea unei carti de identitate provizorii, cu mentiunea la motivul solicitarii Expirare + Lipsa act spatiu.

Are nevoie de:
- actul de identitate care ii expira;
- 3 fotografii marimea 3x4 cm cu banda alba de 7 mm. la baza;
- certificat nastere, certificat casatorie (eventual sentinta de divort definitiva si irevocabila, daca este cazul), in original si copie
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate provizorii - 1 leu;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei

Ares-3, moderator