Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acelasi NR. de contract la doi salariati in registrul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acelasi NR. de contract la doi salariati in registrul "revisal"

Buna ziua,
Am descoperit o inregistrare eronata in Revisal, in sensul ca doi angajati au acelasi numar de contract individual de munca, Nr.5 (la date diferite). Cand de fapt, ultimul angajat ar fi trebuit sa aibe nr.6.
Am vazut ca este posibil sa execut o "corectie" in program.
Intrebarea este daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie si daca sistemul online imi preia fisierul .rvs sau trebuie sa ma duc cu discheta la ghiseu ?(ca in cazul modificarilor de cnp sau date identificare angajator). In plus, daca exista riscul unei contraventii?
Multumesc
Faceti corectie si transmiteti corectia online, in cazul in care detineti parola ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc
desigur ca detinem parola, insa intrebarea este:
newages33 a scris:

Intrebarea este daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie si daca sistemul online imi preia fisierul .rvs sau trebuie sa ma duc cu discheta la ghiseu ?(ca in cazul modificarilor de cnp sau date identificare angajator). In plus, daca exista riscul unei contraventii?
Multumesc

Cred ca v-am raspuns deja ca puteti face corectia si sa transmiteti la ITM fisierul generat ... nu exista riscul primirii unei contraventii ... Orice corectie a erorilor survenite in completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunostinta de acestea - art.4 alin.3 din HG nr.500/2011.
Multumesc
Am facut corectia si am transmis fisierul .rvs. A functionat ok.