Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Autorizarea instantei de tutela pentru acte de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Autorizarea instantei de tutela pentru acte de dispozitie ale minorului

Am urmatoarea situatie juridica, sunt curioasa ce parere aveti cu privire la subiect:
Doresc sa obtin autorizarea insantei de tutela pentru a efectua o vanzare a unui imobil apartinand unui minor. Din punct de vedere procedural, am aflat, dupa multe discutii, ca nici macar insantele nu prea stiu cum sa procedeze. Practic, intrebarea este, ce tip de cerere formulez? In opinia mea, nu poate fi decat o cerere necontencioasa, prin care se solicita aceasta autorizare, pentru ca nu exisa contradictiorialitate ori parat. Am auzit si opinia ca ar putea fi ordonanta presedintiala dar consider ca nu se poate justifica vremelnicia, neprejudecarea fondului etc plus nu am parat. Mai e problema numirii unui curator, am inteles ca nu se poate fara. Deci numirea lui se solicita prin cererea principala (necontecioasa) sau pe cale separata (o eventuala ordonanta presedintiala cu acest petit doar)? Este necesara numirea unui consiliu de familie? Art. 124 noul cod civil arata ca nu e necesar, daca ocrotirea minorului se face prin parinti dar art. 144 alin (2) vine in cotnradictie si spune ca pt acte de dispozitie e necesara si autorizarea data de consiliul de familie.
Sunt curioasa daca s-a mai lovit cineva de aceasta problema si ce solutii ati gasit...
Asa considera notarul ca se impune in speta de fata.
Mama minorului nu are interes in cauza, nu are cota parte din imobil, copilul venind la mostenirea bunicului, in locul tatalui predecedat.

abby a scris:

Asa considera notarul ca se impune in speta de fata.
Mama minorului nu are interes in cauza, nu are cota parte din imobil, copilul venind la mostenirea bunicului, in locul tatalui predecedat.

abby a scris:

S-a obtinut prin instanta curator special (mama) pt minor care sa-l reprezinte la dezbaterea succesorala.

Aaaoooleeeuuu!!!

NCC art 109 "Ocrotirea persoanei fizice prin curatela are loc numai in cazurile prevazute de lege"

1. Muschiu' notarului nu se regaseste printre cazurile prevazute de lege! (ma iertati dar ...).

2. A decazut-o cineva pe MAMA din exercitiul drepturile parintesti? X-(
Daca NU, atunci inseamna ca MAMA (...mama ei de carte tinuta cu sus-n-jos!) exercita drepturile parintesti, exercita autoritatea parinteasca, exercita ansamblul de drepturi si indatoriri "care privesc atat persoana cat si BUNURILE copilului". (art. 483 NCC).
"Daca unul dintre parinti este decedat ...celalalt parinte exercita SINGUR autoritatea parinteasca". (art 507 NCC)
"Parintii (sau parintele ramas neingropat) au DREPTUL si indatorirea de a administra bunurile copilului lor minor si de a-l REPREZENTA in actele juridice civile, ori de a-i incuviinta aceste acte, dupa caz" (art 501 NCC)....
"PARINTELE (art 502 NCC rap la art 144 alin 2 NCC) nu poate fara...autorizarea instantei de tutela sa faca acte de instrainare (...) a bunurilor minorului". (acte de dispozitie)
Viceversa (interpretand per a contrario) inseamna ca PARINTELE cu autorizarea instantei de tutela POATE sa faca actul de dispozitie pentru care a primit autorizarea ... (poate pentru ca INSTANTA i-a dat autorizarea si doar de-aia i-a dat-o: ca sa arate si altora ca acum poate sa face ce nu putea sa faca doar de capul lui).

Asta inseamna ca PARINTELE (cel ramas in viata si neingropat din aceasta speta, dar pe care notarul se face ca nu-l vede), avand autorizarea instantei de tutela, semneaza actul de dispozitie in calitatea lui de PARINTE (nu de cioara vopsita in curator special).

Exista situatii in care minorul ARE reprezentant legal (are parinte, dar e pe statia orbitala nu-stiu-care si este impiedicat sa incuviinteze un anumit act in numele minorului) sau exista situatii in care PARINTELE (in calitatea lui de reprezentant legal al minorului) se afla pe pamant, dar este in conflict de interese (macar la nivel teoretic) cu minorul = conflict de interese intre reprezentANT (parinte) si cel reprezentAT (minorul).

In astfel de cazuri apere acel motiv temeinic pentru numirea unui curator special.

Nu se numeste un curator special ori de cate ori nu-i plac notarului ochii parintelui, mana lui mai scurta sau picorul mai lung !

Cu putin efort as putea intelege orice aberatie, mai putin aceea de a numi curator special chiar pe PARINTE! :hammer:

Va rog, contraziceti-ma. Chiar va rog. Poate e ceva ce-mi scapa.

romascanu, moderator
Sunt sigura ca nu am de ce sa va contrazic, dar acesta nu a fost singurul notar care a refuzat intocmirea actelor , atat de succesiune cat si de vanzare cota minor.
A insistat cu instituirea curatorului special in persoana parintelui in viata pentru orice act de dispozitie.
romascanu a scris:

abby a scris:

Asa considera notarul ca se impune in speta de fata.
Mama minorului nu are interes in cauza, nu are cota parte din imobil, copilul venind la mostenirea bunicului, in locul tatalui predecedat.

abby a scris:

S-a obtinut prin instanta curator special (mama) pt minor care sa-l reprezinte la dezbaterea succesorala.

Aaaoooleeeuuu!!!

NCC art 109 "Ocrotirea persoanei fizice prin curatela are loc numai in cazurile prevazute de lege"

1. Muschiu' notarului nu se regaseste printre cazurile prevazute de lege! (ma iertati dar ...).

2. A decazut-o cineva pe MAMA din exercitiul drepturile parintesti? X-(
Daca NU, atunci inseamna ca MAMA (...mama ei de carte tinuta cu sus-n-jos!) exercita drepturile parintesti, exercita autoritatea parinteasca, exercita ansamblul de drepturi si indatoriri "care privesc atat persoana cat si BUNURILE copilului". (art. 483 NCC).
"Daca unul dintre parinti este decedat ...celalalt parinte exercita SINGUR autoritatea parinteasca". (art 507 NCC)
"Parintii (sau parintele ramas neingropat) au DREPTUL si indatorirea de a administra bunurile copilului lor minor si de a-l REPREZENTA in actele juridice civile, ori de a-i incuviinta aceste acte, dupa caz" (art 501 NCC)....
"PARINTELE (art 502 NCC rap la art 144 alin 2 NCC) nu poate fara...autorizarea instantei de tutela sa faca acte de instrainare (...) a bunurilor minorului". (acte de dispozitie)
Viceversa (interpretand per a contrario) inseamna ca PARINTELE cu autorizarea instantei de tutela POATE sa faca actul de dispozitie pentru care a primit autorizarea ... (poate pentru ca INSTANTA i-a dat autorizarea si doar de-aia i-a dat-o: ca sa arate si altora ca acum poate sa face ce nu putea sa faca doar de capul lui).

Asta inseamna ca PARINTELE (cel ramas in viata si neingropat din aceasta speta, dar pe care notarul se face ca nu-l vede), avand autorizarea instantei de tutela, semneaza actul de dispozitie in calitatea lui de PARINTE (nu de cioara vopsita in curator special).

Exista situatii in care minorul ARE reprezentant legal (are parinte, dar e pe statia orbitala nu-stiu-care si este impiedicat sa incuviinteze un anumit act in numele minorului) sau exista situatii in care PARINTELE (in calitatea lui de reprezentant legal al minorului) se afla pe pamant, dar este in conflict de interese (macar la nivel teoretic) cu minorul = conflict de interese intre reprezentANT (parinte) si cel reprezentAT (minorul).

In astfel de cazuri apere acel motiv temeinic pentru numirea unui curator special.

Nu se numeste un curator special ori de cate ori nu-i plac notarului ochii parintelui, mana lui mai scurta sau picorul mai lung !

Cu putin efort as putea intelege orice aberatie, mai putin aceea de a numi curator special chiar pe PARINTE! :hammer:

Va rog, contraziceti-ma. Chiar va rog. Poate e ceva ce-mi scapa.

=D>=D>:D va felicit pentru pledoarie . aveti perfecta dreptate. insa veselia mi-o provoca lupta pe care o veti aveai cu notarii pentru a-i convinge. va spun in cunostinta de cauza pentru ca v-a fost aruncata in spate curatela de noul cod civil dv avocatilor odata cu infiintarea instrantelor de tutela. pana ieri o aveam in carca noi cei din primarii (secretari uat, consilieri juridici). si doamne cat mi-am racit gura de pomana explicand si parintelui care-mi solicita dispozitia de curatela cat si telefonic notarului.....,
abby a scris:

autorizarea e necesara la notariat.
S-a obtinut prin instanta curator special(mama) pt minor care sa-l reprezinte la dezbaterea succesorala.
In certificatul de mostenitor i s-a dat o cata de 3/8 din jumatate de imobil.
Am cerut ulterior instituire de curator special care sa-l reprezinte la notar pt. vanzarea cotei catre un tert, alaturi de toti coproprietarii( catre acelasi tert.)
Am gresit cumva?Daca m-ati puteti lamuri...ar fi ok.

Procesul a avut loc cu participarea procurorului?