Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... refuz anulare penalitati si dobanzi de intarziere CASS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

refuz anulare penalitati si dobanzi de intarziere CASS

Sunt Pfa si nu am avut contract cu CASS.
Luna trecuta am primit somatie de plata pentru datorii si penalitati aferente 2006.
Am fost la CASS si am facut cerere pentru stabilirea debitului si mi-au spus ca nu ma incadrez in cei care beneficiaza de facilitati deoarece nu am avut contract cu Casa .
Adica pot beneficia de facilitati cei care au datorii stiute ,in baza contractului cu Casa, de ani de zile, iar cel care doreste sa-si stinga creantele acum, pentru ca in tot acest timp (5ani) nu am primit nicio instiintare de la ei nu pot beneficia de aceste facilitati?
Ce mi se poate intampla daca nu platesc decat creanta si 1/2 din dobanzile de intarziere?
Se poate proceda la executarea silita a bunurilor si disponibilitatilor banesti din conturile bancare conform Codului de procedura fiscala. In cazul PFA se raspunde si cu bunurile personale.