Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere dupa concediul pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere dupa concediul pentru cresterea copilului

Buna ziua,

avem o angajata care s-a intors din concediul pentru cresterea copilului in septembrie, anul acesta. Potrivit noului Cod, firmei i se interzice concedierea acesteia timp de 6 luni? Dar daca postul acesteia se desfiinteaza?

cu multumiri,
Nu mai exista nicio interdictie in privinta concedierii angajatei respective. Termenul de 6 luni mentionat de dvs. era cuprins in contractul colectiv de munca la nivel national care nu mai este in vigoare. Puteti dispune concedierea pentru restructurarea postului- art. 65 alin. 1 Codul Muncii dar aveti grija sa emiteti o decizie in conformitate cu prevederile legale.
Codul muncii nu interzice concedierea acesteia timp de 6 luni.
cristina manea a scris:

Buna ziua,

avem o angajata care s-a intors din concediul pentru cresterea copilului in septembrie, anul acesta. Potrivit noului Cod, firmei i se interzice concedierea acesteia timp de 6 luni? Dar daca postul acesteia se desfiinteaza?

cu multumiri,

Nu exista asa ceva reglementat in Codul Muncii ..... asadar, angajatorul poate decide concedierea persoanei imediat dupa revenirea din CCC.