Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... bataia la scoala
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

bataia la scoala

Cine e raspunzator pentru faptul ca un elev este batut zilnic de catre alti elevi din clasa?
Pot fi trasi la raspundere parintii avand in vedere ca sunt copii cu varsta de 10-11 ani?
Copilul meu este terorizat la scoala atat fizic cat si psihic,el este mai lent in miscari iar eu l-am invatat ca nu trebuie sa raspunda cu bataie.Am incercat sa vorbesc cu parintii dar parintii spun ca si al meu este obraznic, da este, dar al meu nu loveste, riposteaza verbal dar nimic mai mult
Multumesc!
Pentru ca faptele se petrec in scoala, dvs. trebuie sa expuneti problemele invatatorului / dirigintelui copilului dvs. si directorului scolii, ei sunt in masura sa gaseasca solutii si sa aplice eventualele masuri.

Ar fi foarte bine daca ati insista putin in comunicarea sau colaborarea cu parintii celorlalti copii implicati, este greu ca doar scoala sa rezolve situatiile de genul acesta. Faptul ca si copilul dvs. are un comportament oarecum provocator nu cred ca se datoreaza lipsei de educatie, ci temperamentului sau - asa o fi si la ceilalti, nu neaparat parintii sunt de vina pentru ce fac copiii cand nu sunt langa ei.

Plus ca au cei mici un talent la a povesti cat sunt ei de cuminti si cum ii necajesc altii... :)
Problema e ca nu doar copilulul imi spune ci si alti copii din clasa.
Dar atunci cand nu poti discuta cu parintii cand parintii isi invata copii sa bata ce pot face?
Ati vorbit cu cei direct raspunzatori de ceea ce se intampla in scoala, respectiv invatatorul / dirigintele si directorul?
Rezolvarea situatiei mi se pare mai importanta decat pedepsirea parintilor.
Iar rezolvarea poate veni prin comunicare, nu prin implicarea politiei etc. - in opinia mea, daca nu incercati intai stingerea conflictului si treceti direct la reclamatii nu veti face altceva decat sa il amplificati.

Indiferent ce cale alegeti, sesizarea conducerii scolii este obligatorie.
Trebuie neaparat sa vorbiti cu conducerea scolii si sa propuneti o sedinta cu parintii la care sa participe si copiii , unde cei implicati sa explice ce au de '' impartit '' la o asa varsta frageda .
multumesc! pt sfat