Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... exercitare autoritate parinteasca in comun
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

exercitare autoritate parinteasca in comun

buna ziua. am divortat in decembrie 2010. sentinta este definitiva si irevocabila. copilul minor a fost incredintat fostei sotii. acum cu intrarea in vigoare a Noului Cod Civil, pot sa o chem in judecata pentru exercitarea autoritatii parintesti in comun, în baza art. 397 din Legea 287/2009 privind Noul Cod Civil? ce parere aveti? multumesc!
Asa reiese din art. 46 al Legii 71/2011 , care face trimitere la art 403 din Noul cod civil.
"ART. 403
Modificarea măsurilor luate cu privire la copil
În cazul schimbării împrejurărilor, instanţa de tutelă poate modifica măsurile cu privire la drepturile şi îndatoririle părinţilor divorţaţi faţă de copiii lor minori, la cererea oricăruia dintre părinţi sau a unui alt membru de familie, a copilului, a instituţiei de ocrotire, a instituţiei publice specializate pentru protecţia copilului sau a procurorului. "

asta nu inseamna proces de reincredintare?
eu as vrea ca instanta sa hotarasca exercitarea autoritatii parintesti in comun.
pot face o cerere de chemare in judecata in baza art. 397 NCC ?
deci, o cerere de exercitare a autoritatii parintesti in comun se poate face? in baza art 397 ncc?