Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie cu preaviz.cum se face lichidarea la zi?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie cu preaviz.cum se face lichidarea la zi?

Sunt angajat la o firma de paza si protectie ca sofer.vreau sa-mi dau demisia.aceasta o sa includa si zilele de preaviz,dar cum fac sa obtin lichidarea la zi?daca plec din firma si angajatorul o sa-mi plateasca drepturile salariale restante cand O SA AIBA?Suntem in luna decembrie si nu s-au dat salariile pe luna octombrie.Daca vrei sa-ti dai demisia dupa modelul de demisie cu articolul si ltera respectiva din codul muncii te pune sa faci o demisie dupa un anumit model de-al firmei.
bc08fal, utilizator
In principiu, drepturile salariale se vor achita la data stabilita prin contract pentru plata salariului, in cazul incetarii raportului de munca.

In caz contrar, puteti sesiza ITM-ul si/sau sa promovati o actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat la plata salariului.
Avand in vedere ca aveti salarii neplatite puteti demisiona fara a fi obligat la efectuarea preavizului conform art. 81 alin 8 din codul muncii. Nu trebuie sa motivati demisia.
Art. 81(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Buna ziua, am si eu o intrebare, daca mi-am dat demisia la zi ...cand trebuie sa primesc lichidarea pe ultimele zile lucrate? trebuie sa astept ziua de salariu sau ?
Potrivit legislatiei in vigoare nu avem reglementata situatia cand se va plati salariul in cazul incetarii raportului de munca ... astfel, devin aplicabile prevederile art.166 alin.1 C.mun., si anume : salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

In speta, data platii salariului va fi data de ... ale lunii urmatoare lunii in care ati incetat raportul de munca.