avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale registrul comertului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

registrul comertului

buna seara,
sunt economist si as vrea sa incep sa tin evidenta contabila la mai multe firme, am o firma personala pe care as putea lucra(a le factura prestari servicii) insa nu stiu ce cod caen trebuie sa am si ce acte imi trebuie pentru a il inregistra la reg comertului daca nu il am in actul constitutiv.
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 20:09, 14 Decembrie 2011
cod CAEN 6920 - Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal

Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului a menţiunilor privind modificarea obiectului de activitate (completare, extindere, reformulare, precizare domeniu şi activitate principală, schimbarea domeniului şi activităţii principale) le gasiti aici
[ link extern ]
activitati juriidice si de contabilitate - 69; activitati de contabilitate si audit financiar 692;
Este absolut necesar ca obiectul principal de activitate sa fie 6920 (a se vedea lista privind activitatile economice pentru care legea impune conditia obiectului principal de activitate). Mai explicit, nu puteti avea ca obiect de activitate principal "agentii imobiliare" - spre exemplu, iar secundar 6920.
Daca nu indepliniti conditiile art. 8-9 din O.G. nr. 65/1994 nu puteti sa va infiintati/transformati o societate comerciala care sa aiba obiect principal de activitate 6920. Eventual va puteti infiintati o PFA cu obiect principal de activitate 6920 in conditiile OUG 37/2011. Pentru detalii cititi acest articol: www.avocatnet.ro/content/art...
iclaudia19 a scris:

buna seara,
sunt economist si as vrea sa incep sa tin evidenta contabila la mai multe firme, am o firma personala pe care as putea lucra(a le factura prestari servicii) insa nu stiu ce cod caen trebuie sa am si ce acte imi trebuie pentru a il inregistra la reg comertului daca nu il am in actul constitutiv.

Conditiile in care activitatea de conducere a evidentei contabile si a intocmirii si semnarii situatiilor contabile de raportare sunt reglementate in Legea nr.82/1991 republicata

[ link extern ] /

si prin Og.65/1994

[ link extern ]

Activitatea tebuie sa fie unica cod CAEN 6920.

Alte discuții în legătură

Servicii de contabilitate primara pe cod caen 6920 andoria andoria Buna ziua, Se poate folosi codul CAEN 6920 pentru a executa servicii de contabilitate primara, fara a fi membru CECCAR, in cadrul unui SRL? Este nevoie ... (vezi toată discuția)
Infiintare srl -cod caen 6920 mitroi_mih mitroi_mih Sunt interesat de documentele si conditiile necesare infiintarii unui SRL in domeniul contabilitatii . (vezi toată discuția)
Facturare servicii contabilitate irinuka2005 irinuka2005 SUNT SOCIETATE COMERCIALA AVAND IN COD CAEN INCLUSIV PRESTARI SERVICII .POT FACTURA SERVICII CONTABILE PE ACEASTA FIRMA?MENTIONEZ CA NU AM ABSOLVIT CURS DE ... (vezi toată discuția)