avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL -Cod CAEN 6920
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL -Cod CAEN 6920

Sunt interesat de documentele si conditiile necesare infiintarii unui SRL
in domeniul contabilitatii .
Cel mai recent răspuns: Attilat , utilizator 13:22, 7 Martie 2016
Documentele sunt cele uzuale, plus avizul CECCAR pentru constituirea societatii comerciale. Trebuie sa aiba asociat cu 51% (sau asociat unic) un expert contabil care nu mai e asociat majoritar sau unic in alta societate cu 6920. Poate fi insa un expert contabil care are si un PFA 6920.
De asemenea, de la judet la judet, CECCAR-urile judetene permit o lista restrictiva de activitati secundare permise (mai putine la Bucuresti, mai multe spre exemplu la Arges etc....)
As vrea sa va intreb ce cod CAEN se poate acorda in baza art.10 din Legea Contabilitatii , pentru infiintarea unui SRL pentru contabilitate primara (intocmire documente pana la bilant).
As dori sa stiu daca este 6920 sau daca poate fi alt cod CAEN.

Mentionez ca asociatii sunt licentiati in contabilitate, dar nu sunt experti contabili, urmand ca pentru aceasta parte sa se faca contract cu un PFA.
Nu se poate cu 6920 fara expert contabil actionar si fara aviz ceccar. In cazul dvs am intalnit persoane care folosesc 7022 coroborat cu 7490 si 8211, 8219 plus 8299. Succes!
alexchiciu a scris:

Documentele sunt cele uzuale, plus avizul CECCAR pentru constituirea societatii comerciale. Trebuie sa aiba asociat cu 51% (sau asociat unic) un expert contabil care nu mai e asociat majoritar sau unic in alta societate cu 6920. Poate fi insa un expert contabil care are si un PFA 6920.
De asemenea, de la judet la judet, CECCAR-urile judetene permit o lista restrictiva de activitati secundare permise (mai putine la Bucuresti, mai multe spre exemplu la Arges etc....)


Buna,

Revin asupra acestei spete, la inregistrarea firmei (SRL) cu acest cod CAEN, institulul (Registrul Comertului) nu solicita acest aviz din partea CECCAR. De unde ar veni obligativitatea acesei avizari de la CECCAR ?
Teoretic se poate infiinta aceasta societate legal fara vre-un aviz de la CECCAR..

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare societate comerciala gabriela.neacsu gabriela.neacsu Buna ziua, Am rugamintea de a ma ajuta intr-o problema pe care am incercat sa o rezolv singura intrand pe site-ul ONRC, dar pe care nu am reusit. Sunt ... (vezi toată discuția)
Registrul comertului iclaudia19 iclaudia19 buna seara, sunt economist si as vrea sa incep sa tin evidenta contabila la mai multe firme, am o firma personala pe care as putea lucra(a le factura prestari ... (vezi toată discuția)
Infintare firma prestari servicii contabilitate Bratescu Madalina Elena Bratescu Madalina Elena Vreau sa-mi deschid un srl care sa aiba ca domeniu de activitate prestarea de servicii contabile. Mentionez ca nu sunt inca membru ceccar, dar am studii ... (vezi toată discuția)