Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL -Cod CAEN 6920
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL -Cod CAEN 6920

Sunt interesat de documentele si conditiile necesare infiintarii unui SRL
in domeniul contabilitatii .
Documentele sunt cele uzuale, plus avizul CECCAR pentru constituirea societatii comerciale. Trebuie sa aiba asociat cu 51% (sau asociat unic) un expert contabil care nu mai e asociat majoritar sau unic in alta societate cu 6920. Poate fi insa un expert contabil care are si un PFA 6920.
De asemenea, de la judet la judet, CECCAR-urile judetene permit o lista restrictiva de activitati secundare permise (mai putine la Bucuresti, mai multe spre exemplu la Arges etc....)
As vrea sa va intreb ce cod CAEN se poate acorda in baza art.10 din Legea Contabilitatii , pentru infiintarea unui SRL pentru contabilitate primara (intocmire documente pana la bilant).
As dori sa stiu daca este 6920 sau daca poate fi alt cod CAEN.

Mentionez ca asociatii sunt licentiati in contabilitate, dar nu sunt experti contabili, urmand ca pentru aceasta parte sa se faca contract cu un PFA.
Nu se poate cu 6920 fara expert contabil actionar si fara aviz ceccar. In cazul dvs am intalnit persoane care folosesc 7022 coroborat cu 7490 si 8211, 8219 plus 8299. Succes!
alexchiciu a scris:

Documentele sunt cele uzuale, plus avizul CECCAR pentru constituirea societatii comerciale. Trebuie sa aiba asociat cu 51% (sau asociat unic) un expert contabil care nu mai e asociat majoritar sau unic in alta societate cu 6920. Poate fi insa un expert contabil care are si un PFA 6920.
De asemenea, de la judet la judet, CECCAR-urile judetene permit o lista restrictiva de activitati secundare permise (mai putine la Bucuresti, mai multe spre exemplu la Arges etc....)

Buna,

Revin asupra acestei spete, la inregistrarea firmei (SRL) cu acest cod CAEN, institulul (Registrul Comertului) nu solicita acest aviz din partea CECCAR. De unde ar veni obligativitatea acesei avizari de la CECCAR ?
Teoretic se poate infiinta aceasta societate legal fara vre-un aviz de la CECCAR..

Multumesc