Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor !!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor !!!

Ii rog pe toti cei care au cunostinte despre rezolvarea problemei mele sa lase un mesaj, un sfat, o lege, ceva.. si va multumesc frumos .
Urmeaza sa primesc prin vanzare-cumparare de la o ruda un teren pentru a-mi construi o casa. Problema mea este ca, chiar daca terenul este in interiorul localitatii, este extravilan si nu stiu cati ani mai dureaza pana cand primaria va rezolva problema. De acee am decis sa ma interesez cum as putea face sa construiesc o locuinta pe acest teren. Am auzit ca as putea face o documentatie pentru scoaterea terenului din circuitul agricol, dar inca nu stiu mare lucru despre toate detaliile acestei proceduri.
Va rog daca poate cineva sa imi dea sfaturi, detalii si idei despre ce ar trebui sa fac, ce pasi sunt de urmat si cam cat costa in timp si bani fiecare procedura.
MULTUMESC ANTICIPAT CELOR CARE VOR RASPUNDE !!
Va trebui sa stuydiati serios legislatia circulatiei terenurilor sau sa apelati la un specialist avocat sa functionar la cadastru care va poate lamuri temeinic pentru ca proceduura nu este asa simpla. Succes