avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noua versiune REVISAL 5.0.8
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noua versiune REVISAL 5.0.8

In data de 06.12.2011 a aparut pe www.inspectiamuncii.ro , versiunea nouă a aplicaţiei Revisal conform Hotărârii de Guvern nr. 1.105/2011 prin care sunt modificate prevederile Hotărârii de Guvern nr. 500/2011 - REVISAL 5.0.8.
[ link extern ] /

Versiunea actualizată a aplicaţiei Revisal permite:
- introducerea şi actualizarea sporurilor salariale inclusiv în valoare procentuală, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;
- preluarea datelor aferente registrului din versiunea anterioară a aplicaţiei Revisal 5.0.6;
- actualizarea nomenclatorului COR conform clasificării compatibile ISCO 08, reglementată prin Ordinul Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale nr. 1832 din 6 iulie 2011 / Institutului Naţional de Statistică nr. 856 din 11 iulie 2011;
- generarea registrului ce urmează a fi transmis către inspectoratul teritorial de muncă;
- validarea registrului generat din aplicaţii proprii de gestiune a salariaţilor, altele decât Revisal, conform specificaţiilor tehnice de mai jos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:01, 13 Martie 2012
Buna ziua,

Va cer ajutorul.....am incheiat un cim in data de 16. 01.2012 urmand ca in data de 17 sa inceapa activitatea. Am urmat toata procedura in revizal, doar ca am uitat :( sa transmit revisalul online in ziua de 16....am vb cu angajatul si a fost de acord sa incheiem cim cu 17.01 si sa inceapa cu 18.01.M-am dus sa fac modificarea dar nu ma lasa sa modific data incheierii.....merge sa modific dar nu la "modificare" cim ci la "corectie" cim. Nu stiu cum sa procedez. multumesc anticipat




Il puteati trimite si cu o intarziere de o zi ... avand in vedere ca , de exemplu,la ITM Buc nu s-a preluat REVISAL la ghiseu de joi dupa-amiaza intrucat le-a picat serverul ....

Se face corectie c.i.m. si nu modificare .... corectia este ca si cum ati fi gresit la completarea registrului ...
Va rog mult sa-mi raspundeti daca,in acest caz de concediu medical pe o perioada mai mare de 30 de zile,angajatorul trebuie sa faca decizie de suspendare cf.art.50"b",chiar daca nu se trece in Revisal?
Contractul individual de munca se suspenda de drept in cazul concediului pentru incapacitate temporara de munca ..
In acest caz, suspendarea opereaza ope legis ... legiuitorul nu a prevazut nicio durata dupa care se face suspendarea c.i.m. in cazul unui concediu medical ....

Va multumesc pt. promptitudinea raspunsului!
V-am adresat aceasta intrebare deoarece am avut o contrazicere,iar eu am sustinut acelasi lucru: in cazul concediilor medicale ( care apar inregistrate in pontaj, in statul de plata si in declaratii),fiind cazul suspendarii de drept, nu e necesara intocmirea unei decizii de suspendare CIM,decizia fiind un act unilateral al angajatorului.

Alte discuții în legătură

De ce cand modific salariul in revisal, suma cuvenita pentru sporul de vechime se modifica si la salariul anterior? raduemy raduemy Buna ziua. Am o problema in REVISAL si nu stiu cum sa o gestionez. Am salariati cu salarii negociate la care se aplica un spor de vechime in % in functie de ... (vezi toată discuția)
Revisal alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Buna ziua, Problema este urmatoarea revisalul inclusiv pana astazi a fost transmis cu versiunea cea veche de 5.06, ne stiind ca a aparut versiunea cea noua ... (vezi toată discuția)
Revisal nou oanamari98 oanamari98 Am transmis revisalul in prima etapa, pentru 4 firme, iar acum mi-a fost actualizat automat cu noua versiune si nu mi-a ramas nimic inregistrat...este ... (vezi toată discuția)