avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noua versiune REVISAL 5.0.8
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noua versiune REVISAL 5.0.8

In data de 06.12.2011 a aparut pe www.inspectiamuncii.ro , versiunea nouă a aplicaţiei Revisal conform Hotărârii de Guvern nr. 1.105/2011 prin care sunt modificate prevederile Hotărârii de Guvern nr. 500/2011 - REVISAL 5.0.8.
[ link extern ] /

Versiunea actualizată a aplicaţiei Revisal permite:
- introducerea şi actualizarea sporurilor salariale inclusiv în valoare procentuală, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;
- preluarea datelor aferente registrului din versiunea anterioară a aplicaţiei Revisal 5.0.6;
- actualizarea nomenclatorului COR conform clasificării compatibile ISCO 08, reglementată prin Ordinul Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale nr. 1832 din 6 iulie 2011 / Institutului Naţional de Statistică nr. 856 din 11 iulie 2011;
- generarea registrului ce urmează a fi transmis către inspectoratul teritorial de muncă;
- validarea registrului generat din aplicaţii proprii de gestiune a salariaţilor, altele decât Revisal, conform specificaţiilor tehnice de mai jos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:01, 13 Martie 2012
da asa apare corectie la codurile cor cu 6.12.2011,dar dupa corectia codurilor cor am incetat un c.i.m si la istoric contract apare data operare data de ex.20.12. iar data prod.efecte ramane tot 6.12.2011(nefiind aceasta data producerii efectelor eu trecand 20.12,in cealalta versiune aparea data de 20.12)
am o mare problema ajutati-ma va rog:
am doua contracte de munca (de care nu am stiut) suspendate pentru concediu de paternitate. data la care inceteaza suspendarea este ianuarie (pentru un cim in 10.01.2012 , pentru celalalt cim in 20.01.2012) in revisalul vechi s-a facut incetarea celor 2 contracte, pt ca la momentul respectiv am fost gresit informata. cum fac cu cele 2 cim-uri sa apara in revisalul nou si sa-l transmit corect? va rog sa ma indrumati pas cu pas. multumesc
Le introduceti manual, operati suspendarea , dupa care generati fisierul si transmiteti la ITM.
Am o decizie de desfacere CIM din 29.12.2011,
- incepind cu data de 01.01.2012 inceteaza CIM.
- in fisier salariati -ultima zi de lucru 31.12.2011

In revisal ,cum inregistrez corect aceasta decizie ?
- data consemnarii este : - 01.01.2012;31.12.2011 sau 29.12.2011?
- data incetare 31.12.2011 sau 01.01.2012?
Multumesc
In ce baza are loc incetarea c.i.m.? ....

Alte discuții în legătură

De ce cand modific salariul in revisal, suma cuvenita pentru sporul de vechime se modifica si la salariul anterior? raduemy raduemy Buna ziua. Am o problema in REVISAL si nu stiu cum sa o gestionez. Am salariati cu salarii negociate la care se aplica un spor de vechime in % in functie de ... (vezi toată discuția)
Revisal alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Buna ziua, Problema este urmatoarea revisalul inclusiv pana astazi a fost transmis cu versiunea cea veche de 5.06, ne stiind ca a aparut versiunea cea noua ... (vezi toată discuția)
Revisal nou oanamari98 oanamari98 Am transmis revisalul in prima etapa, pentru 4 firme, iar acum mi-a fost actualizat automat cu noua versiune si nu mi-a ramas nimic inregistrat...este ... (vezi toată discuția)