Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noua versiune REVISAL 5.0.8
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noua versiune REVISAL 5.0.8

In data de 06.12.2011 a aparut pe www.inspectiamuncii.ro , versiunea nouă a aplicaţiei Revisal conform Hotărârii de Guvern nr. 1.105/2011 prin care sunt modificate prevederile Hotărârii de Guvern nr. 500/2011 - REVISAL 5.0.8.
[ link extern ] /

Versiunea actualizată a aplicaţiei Revisal permite:
- introducerea şi actualizarea sporurilor salariale inclusiv în valoare procentuală, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;
- preluarea datelor aferente registrului din versiunea anterioară a aplicaţiei Revisal 5.0.6;
- actualizarea nomenclatorului COR conform clasificării compatibile ISCO 08, reglementată prin Ordinul Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale nr. 1832 din 6 iulie 2011 / Institutului Naţional de Statistică nr. 856 din 11 iulie 2011;
- generarea registrului ce urmează a fi transmis către inspectoratul teritorial de muncă;
- validarea registrului generat din aplicaţii proprii de gestiune a salariaţilor, altele decât Revisal, conform specificaţiilor tehnice de mai jos.
art.56 lit.c) din Codul Muncii
Stoica Tatiana, utilizator
Ce inseamna pentru dvoastra, ..."data consemnarii"?

Later edit:
Incepand cu data 29.12 (daca decizia este semnata si de catre salariat), puteti sa o inregistrati.

La "data incetarii" parerile sunt foarte impartite ... eu personal optez pentru 01.01.2012 in cazul prezentat de dvoastra ...intrucat ... cf. art. 66 din Legea nr. 27/1966 (republicată la 1 februarie 1969) angajatul căruia i-a încetat contractul de muncă în vederea pensionării are drept la pensie „de la data desfacerii contractului de muncă“ ... deci de la 01.01.2012, si nu de la 31.12.2011 care este ultima zi de lucru pontata
ContSters230435, utilizator
Data consemnarii = data la care se produc efecte (modificari )asupra CIM.,asta inteleg eu .
Nu stiu cum sa interpetez corect art.4 (1)lit.d) din HG 500/2011,mod.prin HG 1105/2011.
,,.........se înregistrează în registru la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoştinţă a evenimentului ce a determinat, în condiţiile legii, încetarea contractului individual de muncă;"
Cred ca m-am lamurit subiectul de pe forum ,,Data de incetare a contractului in Revisal",in sensul:
- data incetarii = ultima zi de lucru,cazul meu =31.12.2011;
- data consemnarii = data incetarii,deci 31.12.2011.
Sper ca de data asta am interpetat corect.

Va multumesc.
Art.56 lic.c C.mun. : c.i.m. inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; ..

Prin urmare, textul de lege indica clar care este data incetarii raportului de munca ... nu scrie nicaieri ca aceasta inceteaza in ziua urmatoare ulrimei zile lucrate ...

In speta, daca data de 31.12.2011 este data cand persoana respectiva indeplineste cumulativ conditiile de pensionare pentru limita de varsta , atunci aceasta este data incetarii raportului de munca si nu data de 01.01.2012.

p.s
Legea nr. 27/1966 este abogata ... prin urmare nu mai produce niciun efect .
Decizia de persionare pt.limita de varsta a fost comunicata .
Va multumesc mult.
Va doresc un An Nou plin de bucurii si realizari pe toate planurile !
Cu stima