Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

Buna ziua, va prezint urmatoarea situatie:
Firma X incheie cu firmaY un contract de executie lucrari. La scurt timp de la incheierea contractului firma x afla din presa ca firma Y a intrat in insolventa.
INTREBARE: FIRMA y ARE OBLIGATIA DE A NOTIFICA FIRMA X CU PRIVIRE LA INTRAREA IN INSOLVENTA? ( din Legea nr. 85/2006 reiese ca da, dar nu stiu cum este in practica)
POATE FIRMA X DENUNTA UNILATERAL CONTRACTUL? AVAND IN VEDERE CA IN CONTRACTUL INCHEIAT INTRE CELE DOUA FIRME EXISTA O CLAUZA CONTRACTUALA CARE PERMITE DENUNTAREA UNILATERALA? Legea nr. 85/2006 stipuleaza ca acest lucru nu este posibil. Va rog sa imi dati un raspuns in acest sens.
Luati legatura cu lichidatorul societatii Y. Daca societatea este in lichidare si s-a propus plan de reorganizare sau se va propune un astfel de plan nu este necesara rezilierea contractului. Daca insa s-a declansat procedura falimentului atunci contractul va fi reziliat oricum de lichidator.
Un contact cu lichidatorul societatii prestatoare va va lamurii.

INTREBARE: FIRMA y ARE OBLIGATIA DE A NOTIFICA FIRMA X CU PRIVIRE LA INTRAREA IN INSOLVENTA? ( din Legea nr. 85/2006 reiese ca da, dar nu stiu cum este in practica)

Doar in cazul in care firma X are o creanta impotriva lui Y lichidatorul il va notifica

POATE FIRMA X DENUNTA UNILATERAL CONTRACTUL? AVAND IN VEDERE CA IN CONTRACTUL INCHEIAT INTRE CELE DOUA FIRME EXISTA O CLAUZA CONTRACTUALA CARE PERMITE DENUNTAREA UNILATERALA? Legea nr. 85/2006 stipuleaza ca acest lucru nu este posibil

corect...
Daca doriti rezilierea contractului notificati in acest sens lichidatorul
Va multumesc pentru lamuriri.