avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Litigiu firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Litigiu firma in insolventa

Firma X are o cladire inchiriata pe termen lung la firma Y,ce se intampla cu contractul valid al firmei Y in cazul in care firma X cere insolventa proprie?
Ultima modificare: Miercuri, 9 Octombrie 2013
Crisbi, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 20:30, 9 Octombrie 2013
In prinicipiu nu este nici o problema atat cat firma Y plateste chiria la timp. Totusi, administratorul judiciar numit de instanta poate denunta contractul daca il considera pagubos pentru firma X.
Crisbi a scris:
ce se intampla cu contractul valid al firmei Y in cazul in care firma X cere insolventa?

Depinde daca X este in reorganizare sau in faliment:
Daca X este in reorganizare, admin judiciar, poate dispune continuarea contractului de inchiriere.
Daca X este in faliment, lichidatorul notifica Y pentru a elibera cladirea si ulterior a o valorifica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa societate pe actiuni l.mihaela l.mihaela Stimati colegi doresc sa supun dezbaterii o speta care mie mi --a parut interesanta. SC X SRL in faliment este actionar majoritar detinand un procent de peste ... (vezi toată discuția)
Insolventa cristina69 cristina69 Buna ziua, va prezint urmatoarea situatie: Firma X incheie cu firmaY un contract de executie lucrari. La scurt timp de la incheierea contractului firma x afla ... (vezi toată discuția)
Procedura insolventa, etape si pasi alecsandes alecsandes Buna Ziua stimati internauti, Am o problema, iar intelegerea buchiilor lege pentru mine (ca inginer) este dificila. Am tot cautat sa aflu intr-un mod ... (vezi toată discuția)