Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Litigiu firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Litigiu firma in insolventa

Firma X are o cladire inchiriata pe termen lung la firma Y,ce se intampla cu contractul valid al firmei Y in cazul in care firma X cere insolventa proprie?
Crisbi, utilizator
In prinicipiu nu este nici o problema atat cat firma Y plateste chiria la timp. Totusi, administratorul judiciar numit de instanta poate denunta contractul daca il considera pagubos pentru firma X.
Crisbi a scris:
ce se intampla cu contractul valid al firmei Y in cazul in care firma X cere insolventa?

Depinde daca X este in reorganizare sau in faliment:
Daca X este in reorganizare, admin judiciar, poate dispune continuarea contractului de inchiriere.
Daca X este in faliment, lichidatorul notifica Y pentru a elibera cladirea si ulterior a o valorifica.