Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Plata contributiei de sanatate se calculeaza din ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Plata contributiei de sanatate se calculeaza din venitul BRUT sau din venitul NET?

Buna,

As avea nevoie de un raspuns clar in legatura cu plata contributiei la sanatate. Am gasit diferite raspunsuri pe acest site si nu stiu care e corect!

Plata contributiei de sanatate se calculeaza din venitul BRUT sau din venitul NET?

Exemplul 1 :
Venitul Brut : 1000 RON/ an
Cheltuieli deductibile : 500 RON /an
= Plata la sanatate 55 RON/an (se scade din venitul BRUT)

Exemplul 2 :
Venitul Brut : 1000 RON/ an
Cheltuieli deductibile : 500 RON /an
= Plata la sanatate 28 RON/an (se scade din venitul NET)

Cum este corect?

Multumesc
diferenta de plata cass calculata in baza declaratiei 200, este si ea deductibila in anul in care a fost platita, chiar daca teoretic contributia este datorata pentru anul precendent?
Da, diferenta este deductibila in anul in care a fost platita, chiar daca este pentru anul precedent.
pentru salariul din luna decembrie, (salariat din 01.12.2011) plata contributiilor (impozit, cas, etc.)se face in luna ianuarie sau poate fi facuta si in luna decembrie?dupa vector, are un salariat, declaratiile se depun trimestrial, platile din trim.IV ale anului ,vor fi facute in anul urmator. nu sunt niste pierderi pentru pfa in anul acesta? cum credeti ca este corect. multumesc
Pentru a fi deductibile plata salariilor trebuie sa fie efectuata in luna decembrie 2011.
atunci cum ramane cu depunerea declaratiilor pe trim IV?