avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt somer si detin o societate, pot angaja o persoana ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt somer si detin o societate, pot angaja o persoana fara sa pierd indemnizatia de somaj?

Va solicit o informare> daca sunt somer si detin o societate...pot angaja o persoana fara sa pierd somajul? Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:18, 8 Decembrie 2011
Da, puteti angaja o persoana pe societate .. nu pierdeti somajul .. plata indemnziatiei de somaj inceteaza in urmatoarele situatii:
a) la data încadrãrii în muncã, conform legii, pentru o perioadã mai mare de 12 luni;
b) la data când realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfãşura activitãţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacã realizeazã venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
d) la data refuzului nejustificat de a se incadra intr-un loc de munca conform pregatirii sau nivelului studiilor;.
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocupãrii şi de formare profesionalã sau la data întreruperii acestora din motive imputabile persoanei;
f) dacã perioada de pensionare pentru invaliditate depãşeşte 12 luni;
g) la data îndeplinirii condiţiilor de pensionare pentru limitã de vârstã, de la data solicitãrii pensiei anticipate sau la data când pensia de invaliditate devine nerevizuibilã;
h) la data plecãrii în strãinãtate a beneficiarului pentru o perioadã mai mare de 3 luni;
i) la data începerii executãrii unei pedepse privative de libertate pentru o perioadã mai mare de 12 luni;
j) în cazul decesului beneficiarului;
k) la expirarea termenelor prevãzute la art. 45 alin. (2), (3) şi (3.1);
l) la expirarea termenelor prevãzute la art. 39 alin. (1), respectiv la art. 40 alin. (1);
m) la data admiterii într-o formã de învãţãmânt, în cazul persoanelor asimilate şomerilor, prevãzute la art. 17 alin. (2) lit. a) şi b).
(Legea nr.76/2002)
Va multumesc!Contabila nu stia despre acest lucru...
ramonaalina: a scris:
Va multumesc!Contabila nu stia despre acest lucru...


Nici chiar contabilii, cat sunt ei de contabili, nu le stiu pe toate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de chemare in judecata impotrima ajofm - instanta competenta popmari popmari Buna ziua. Imi puteti spune si mie unde se depune cererea de chemare in judecata, impotriva AJOFMD pentru reluarea platii somajului. Am fost in somaj si ... (vezi toată discuția)
Intreprinderea individuala inseamna pierderea somajului? andrea_palko andrea_palko Buna ziua, Sunt in urmatoarea situatie: din luna iulie 2010 sunt in somaj, acum o luna mi-am facut actele pentru intreprindere individuala, urmand sa incep ... (vezi toată discuția)
Pierd somajul? raducm raducm Buna seara! Sunt somer din luna iunie, am 31 de ani, am lucrat cu carte de munca peste 7 ani, iar acum m-am inscris la master. Pierd somajul in conditiile ... (vezi toată discuția)