Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... taxa de mediu.... euro 5
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

taxa de mediu.... euro 5

daca iei masina euro 5 cum se calculeaza taxa de mediu.....ca se pare ca nu exista o modalitate de calcul ...decat pt euro 4 si mai jos. De ce sa mi-o declare si sa mi se calculeze ca euro 4, cand este euro 5?
Norma de poluare este cea stabilita prin:
- Regulamentul CE 715/2007 pentru Euro 5
- Directivele 98/69/CE si 2002/80/CE pentru Euro 4
- Directiva 98/69/CE pentru Euro 3
- Directivele 94/12/CE si 96/69/CE pentru Euro 2
- Directivele 91/441/CEE si 93/59/CEE pentru Euro 1

Pentru autovehiculele cu norma de poluare Euro 5 sau Euro 6, taxa se va determina pe baza formulei prevazute de lege, odata cu intrarea în vigoare a normelor de aplicare a Regulamentului CE 715/2007 privind omologarea de tip a autovehiculelor în ceea ce priveste emisiiile provenind de la vehiculele usoare pentru pasageri si de la vehiculele usoare comerciale (Euro 5 si Euro 6) si privind accesul la informatiile referitoare la repararea si întretinerea vehiculelor - OUG nr.50/2008
Cornel Vasile, Consilier juridic