Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transformare post functie publica vacanta in post ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transformare post functie publica vacanta in post contractual

Buna ziua. As vrea sa stiu daca se poate transforma o functie publica vacanta intr-o functie in regim contractual si care ar fi baza legala. Conform art. 107, alin. (1), lit. b, respectiv art. 111, alin. (5)? Sau aceste prevederi se refera doar la modificarea calitatii posturilor ocupate?
Va multumesc.
alin. 5 al art. 111 este in prezent abrogat.
altfel, daca se constata ca activitatile coresp. postuluie, nu presupun exercitarea prerogativelor de putere publica...se poate. :)
TRANSFORMAREA UNEI FP VACANTE IN FUNCTIE CONTRACTUALA SE FACE DUPA CONSTATAREA CA NU INDEPLINESTE ATRIBUTII DE PUTERE PUBLICA POTRIVIT ART.2 ALIN.(3), CU AVIZUL ANFP CONF ART.107 ALIN.(1) LIT.A), DATORITA FIE FAPTULUI CA STRUCTURA DE FUNCTII PUBLICE A SUFERIT MODIFICARI
ContSters233010, utilizator