Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutati-ma!!!!!!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutati-ma!!!!!!!!

Buna,am o mare problema,aproape de doi ani am facut contract cu PRIMA CASA inainte sa ma casatoresc,de un an si trei luni am platit impreuna cu sotul meu,acuma divortam si nu stiu ca are drept la apartament s-au nu.Si daca da ce anume?Va rog sa ma sfatuiti ca nu stiu cum sa procedez.Va multumesc.
Ar putea avea pretentia sa-l despagubiti pt perioada in care ati platit rate impreuna. La ap nu are dreptul daca ati semnat contractul de cumparare inainte de casatorie
As vrea ca sa fie bine si rapid.Atunci daca am ajunge la tribunal are dreptul la jumatate din baniii ce-am platit impreuna la banca,si pe langa ma gandesc tot jumate din tot ce-am cumparat impreuna in apartament.Atunci ar fi mai bine sa negociez cu el?Atunci sigur are drept daca vrea sa-l despagubesc si am ajunge la tribunal eu as pierde????????????/ va rog informati-ma!Nu conteaza ca e vina lui ca divortam?Asta nu s-ar lua in considerare la tribunal?
timy27, utilizator
Nu conteaza cand e vb de impartirea bunurilor, din vina cui divortati.
Bunurile cumparate impreuna in casa se impart pe jumatate si da, poate castiga jumatate din ratele la banca platite in perioada asta. Ar fi bine pt ambele parti sa va intelegeti amiabil.
gi-jane2, moderator
Va multumesc foarte mult pt raspuns ,credeti-ma m-ati ajutat enorm de mult.Va doresc numai bine.
Dar daca nu ajungem la tribunal,si mergem numai la un avocat el ce ne-ar spune,la ce are drept fara tribunal.?????????????