Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce poate conrtola polita comuala a un S.R.L
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce poate conrtola polita comuala a un S.R.L

Am fost amendat de catre un politist de la o sectie comunala, ce dreturi de control au si conform caror dispoziti
Din pacate, pentru dvs., au competenta pe: legea 12, legea 241, daca ve referiti la activitati economice, plus competenta generala in penal.
Din pacate, politistilor comunitari li s-au dat multe drepturi fara a avea pregatirea necesara. Am avut situatii in care politistii nu au avut habar ca borderoul de achizitii e un document de provenienta a marfii. Sau ca NIR si nota de receptie e acelasi lucru. Din pacate, ei pot controla, dar saracii nu stiu ce anume, doar mimeaza interesul....
Politia locala ( fosta politie comunitara) actioneaza in baza legii 155/2010.
Atributiile aceteia pe linia combaterii comertului sunt stabilite in art. 10
In domeniul activitatii comerciale, politia locala are urmatoarele atributii:
a) actioneaza pentru respectarea normelor legale privind desfasurarea comertului stradal si a activitatilor comerciale, respectiv a conditiilor si a locurilor stabilite de autoritatile administratiei publice locale;
b) verifica legalitatea activitatilor de comercializare a produselor desfasurate de operatori economici, persoane fizice si juridice autorizate si producatori particulari in pietele agroalimentare, targuri si oboare, precum si respectarea prevederilor legale de catre administratorii pietelor agroalimentare;
c) verifica existenta la locul de desfasurare a activitatii comerciale a autorizatiilor, a aprobarilor, a documentelor de provenienta a marfii, a buletinelor de verificare metrologica pentru cantare, a avizelor si a altor documente stabilite prin legi sau acte administrative ale autoritatilor administratiei publice centrale si locale;
d) verifica respectarea normelor legale privind comercializarea obiectelor cu caracter religios;
e) verifica respectarea normelor legale privind amplasarea materialelor publicitare si a locurilor de comercializare a produselor din tutun si a bauturilor alcoolice;
f) verifica respectarea prevederilor legale privind orarul de aprovizionare si functionare al operatorilor economici;
g) identifica marfurile si produsele abandonate pe domeniul public sau privat al unitatii administrativ-teritoriale si pe raza sectoarelor municipiului Bucuresti sau pe spatii aflate in administrarea autoritatilor administratiei publice locale ori a altor servicii/institutii de interes local si aplica procedurile legale de ridicare a acestora;
h) verifica respectarea regulilor si normelor de comert si prestari de servicii stabilite prin acte normative in competenta autoritatilor administratiei publice locale;
i) coopereaza si acorda sprijin autoritatilor de control sanitar, de mediu si de protectie a consumatorilor in exercitarea atributiilor de serviciu specifice domeniului de activitate al acestora;
j) verifica respectarea obligatiilor ce revin operatorilor economici cu privire la afisarea preturilor, a produselor comercializate si a serviciilor si sesizeaza autoritatile competente in cazul in care identifica nereguli;
k) verifica si solutioneaza, in conditiile legii, petitiile primite in legatura cu actele si faptele de comert desfasurate in locuri publice cu incalcarea normelor legale;
l) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale specifice realizarii atributiilor prevazute la lit. a)—j), stabilite in sarcina autoritatilor administratiei publice locale.