Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale atributiile politiei locale sectia comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

atributiile politiei locale sectia comerciala

Stimati domni,
Care sunt atributiile politiei (comunitare) locale sectia comerciala , si care sunt obligattile unei societati comerciale fata de aceasta structura, la un control din partea acestora?
multumesc
ART. 9. - În domeniul activităţii comerciale, poliţia locală are următoarele atribuţii:
a) ia măsuri pentru asigurarea respectării normelor privind desfăşurarea comerţului stradal şi a activităţilor comerciale, respectiv a condiţiilor şi locurilor stabilite de autorităţile administraţiei publice locale;
b) verifică activitatea de comercializare a produselor desfăşurată de către operatori economici, persoane fizice şi juridice autorizate şi producători particulari în pieţele agroalimentare, târguri şi oboare, precum şi respectarea prevederilor legale de către administratorii pieţelor agroalimentare;
c) verifică existenţa la locul de desfăşurare a activităţii comerciale a autorizaţiilor,
aprobărilor, documentelor de provenienţă a mărfii, a buletinelor de verificare metrologică pentru cântare, a avizelor şi altor documente stabilite prin legi sau acte administrative ale autorităţilor administraţiei publice centrale şi locale;
d) verifică condiţiile de comercializare a obiectelor cu caracter religios;
e) verifică respectarea normelor legale privind reclama şi comercializarea produselor din tutun şi a băuturilor alcoolice;
f) verifică respectarea prevederilor legale privind orarul de aprovizionare al operatorilor economici;
g) identifică mărfurile şi produsele abandonate pe domeniul public sau privat al unităţii administrativ-teritoriale, respectiv a sectoarelor Municipiului Bucureşti sau pe spaţii aflate în administrarea autorităţilor administraţiei publice locale sau a altor servicii/instituţii publice de interes local şi aplică procedurile legale de ridicare a acestora;
h) verifică respectarea regulilor si normelor de comerţ stabilite prin legi şi acte
administrative ale autorităţilor administraţiei publice centrale şi locale;
i) cooperează cu autorităţile de control sanitar, sanitar-veterinar şi pentru protecţia
consumatorilor în exercitarea atribuţiilor de serviciu specifice acestora;
j) verifică respectarea obligaţiilor ce revin operatorilor economici cu privire la afişarea preţurilor, a categoriei de calitate a produselor şi serviciilor, respectarea standardelor de calitate, exactitatea cântarelor şi a măsurătorilor produselor comercializate şi sesizează autorităţile competente în cazul în care identifică nereguli;
k) verifică şi soluţionează, în condiţiile legii, reclamaţiile primite în legătură cu actele şi faptele de comerţ desfăşurate în locuri publice cu încălcarea normelor legale;
l) aplică sancţiuni contravenţionale pentru faptele constatate în urma activităţilor
prevăzute la lit. a)-i).
Obligatiile unei societati comerciale fata de aceste organe sunt la fel ca fata de alte organe ale statului. Si un sfat pe care-l dau tuturor, nu uitati niciodata de registrul unic de control!
bun ,si atunci cand iti vin in control pt. aceeasi contraventie si garda financiara si politia locala si politia economica primesti de 3 ori amenda pt. aceeasi contraventie ?
nu inteleg
Eu tot nu înțeleg, ei te pot verifica, dacă ești de exemplu mega image?

Si te pot amenda, dacă nu ești în regulă cu actele?
Chestii de angajații cu cursuri? Asta tine de itm nu?
Certificate de producător pt marfă? Sanepid?
Autorizație de funcționare? Corpul de control al primăriei?

Eu credeam că doar pt contractul de pază te poate sancționa.
Astept un răspuns ferm. De ce atribuțiile lor se extind dincolo de piețele agroalimentare!