Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010, activitate in sistem militar

Am lucrat in viata civila 10 ani si 8 luni, am lucrat ca militar angajat 17 ani si 2 luni, am satisfacut stagiul militar de 1 an si 4 luni. Daca mai fac 10 ani ca subofiter voi beneficia de pensie militara conform anexei 6 din Legea 263?
Multumesc.
O sa beneficiati de pensie la varsta standard prevazuta in anexa 6 a Legii nr. 263/2010 daca ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate si, in functie de categoria de pensie, stagiul complet de cotizare.

Toate aceste trei elemente sunt diferite, in functie de data nasterii, data pe care nu ati precizat-o.
Data nasterii este : 15 august 1964
Potrivit anexei 6 a Legii nr. 263/2010, pentru o persoana nascuta in august 1964 varsta standard de pensionare este de 57 de ani si 10 luni, stagiul minim de cotizare in specialitate este de 17 ani si 10 luni iar stagiul complet de cotizare este de 25 de ani si 9 luni.

Nu este necesar sa mai lucrati nici macar o singura zi in armata. Ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate de 17 ani si 10 luni, deci veti putea sa va pensionati conform anexei 6 a Legii nr. 263/2010.

Veti putea beneficia de pensie pentru limita de varsta in iunie 2022, atunci cand veti implini 57 de ani si 10 luni. Pensie anticipata partiala puteti solicita atunci cand veti implini 52 de ani si 10 luni intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 25 de ani si 9 luni prevazut de lege.

Prin urmare, indepliniti ambele conditii privitoare la stagii, insa conditia privitoare la varsta inca nu o indepliniti.
Multumesc pentru ajutor. Va urez Sarbatori fericite!