Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Impozit antecontract de vanzare-cumparare apartament
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Impozit antecontract de vanzare-cumparare apartament

Buna ziua,
am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare a unui apartament. Pe langa taxele notariale, mi s-a
solicitat si am achitat impozitul de 2%, pentru suma data in avans.

Eu consider ca este vorba de o "promisiune" si nu de un "transfer al dreptului de proprietate", deci nu trebuie
impozitat acest antecontract. Notarul a considerat ca avansul este parte din pretul de vanzare/cumparare si ca
trebuie achitat la data antecontractului. Cum este corect ?

Problema nu este plata in doua rate a acestui impozit (respectiv la data antecontractului, respectiv la data
contractului), ci faptul ca banca care imi acorda creditul ipotecar doreste acum ca un alt notar sa incheie atat contractul de vanzare/cumparare cat si cel de ipoteca. Acest notar solicita onorariul procent dintre pretul de vanzare
si plata integrala a impozitului, fara a mai lua in calcul avansul dat, nici sub forma impozitului retinut (si virat presupun) si nici sub forma onorariul deja incasat procent din avans.

Va multumesc pentru raspuns.
Banca nu vă poate impune un notar anume, mai ales că aţi încheiat un antecontract în formă autentică, iar notarul care a autentificat actul are obligaţia ca, din onorarul pentru autentificarea actului translativ, să scadă partea de onorar achitată la încheierea antecontractului.

Impozitul pentru veniturile din înstrăinarea imobilelor este în sarcina vînzătorului, nu a cumpărătorului. Presupun că ştiaţi asta, dar, la înţelegere cu vînzătorul, aţi acceptat să-l achitaţi dumneavoastră.

Oricum, acest impozit nu este datorat decît atunci cînd imobilul este înstrăinat. Actul încheiat la notar, promisiunea sinalagmatică de vînzare-cumpărare, nu este un act translativ de proprietate, deci notarul nu era îndreptăţit să vă pretindă plata unui impozit nedatorat.

Mai lipsea să încaseze şi tariful cuvenit OCPI pentru întabularea dreptului de proprietate, proporţional cu partea de preţ achitată.

Insistaţi la bancă pentru încheierea contractului la acelaşi notar. Este dreptul dumneavoastră. Cum la porţile băncilor nu prea se mai înghesuie lumea pentru contracte de credit, nu cred că vă vor refuza.

Liviu S.Bordaş
themis a scris:
Banca nu vă poate impune un notar anume

Teoretic asa este, insa daca se semneaza contractul la un notar neagreat (ca sa nu zic "dezagreat") de banca, banii nu se vireaza vanzatorului decat in momentul intabularii /notarii in cartea funciara, deci dupa 5 zile. Daca vanzatorul nu e de acord, nu prea ai ce face! In plus, nefiind platit pretul contractului, la vanzare-cumparare mai intervine o problema: sa inscrie si privilegiul vanzatorului pt restul de pret, ceea ce dupa 5 zile inseamna alta declaratie autentica (poti sa scrii in contract orice, ca nu "tine" la OCPI...), alta radiere, alta fericire.

Impozitul pentru veniturile din înstrăinarea imobilelor este în sarcina vînzătorului, nu a cumpărătorului. Presupun că ştiaţi asta, dar, la înţelegere cu vînzătorul, aţi acceptat să-l achitaţi dumneavoastră.

Eu presupun ca nu stiati si ca notarul nu v-a informat asupra acestui aspect ci doar v-a zis ca trebuie platit de dvs. Cum e pana la urma?

Oricum, acest impozit nu este datorat decît atunci cînd imobilul este înstrăinat.

Asta e partea esentiala!

Mai lipsea să încaseze şi tariful cuvenit OCPI pentru întabularea dreptului de proprietate, proporţional cu partea de preţ achitată.

Sper ca totusi n-a incasat decat tariful OCPI pentru notarea promisiunii... Apropo, promisiunea nu e valabil inscrisa decat doua luni conform legii. Daca termenul promisiunii e mai lung, cand se implinesc cele 2 luni trebuie sa cereti notarului sa faca o noua notare.
Andreea Lisievici a scris:

Teoretic asa este, insa daca se semneaza contractul la un notar neagreat (ca sa nu zic "dezagreat") de banca, banii nu se vireaza vanzatorului decat in momentul intabularii /notarii in cartea funciara, deci dupa 5 zile. Daca vanzatorul nu e de acord, nu prea ai ce face! In plus, nefiind platit pretul contractului, la vanzare-cumparare mai intervine o problema: sa inscrie si privilegiul vanzatorului pt restul de pret, ceea ce dupa 5 zile inseamna alta declaratie autentica (poti sa scrii in contract orice, ca nu "tine" la OCPI...), alta radiere, alta fericire.

No, aşe ceva numa' în ţara românească se poate întîmpla: vînzătorul să renunţe în mod expres, în chiar conţinutul contractului, la privilegiul său, solicitînd ca acesta să nu fie înscris în CF, iar registratorul să-l fericească cu un drept pe care el îl refuză ab initio.

Tulai, mare-i grădina... :worthy:

Liviu S.Bordaşdeadreptulsiderat :O

Va multumesc foarte mult pentru informatii. As dori sa va raspund ca, de regula, bancile vireaza banii vanzatorului o
data cu semnarea contractelor de ipoteca, respectiv de creditare, dar, de fapt, blocheaza banii in contul acestuia
pana la obtinerea notarii / intabularii in favoarea lor!!

Este posibil tehnic ca sa semnez actul de vanzare/cumparare cu notarul 1 si ipotecarea si contractul de credit
cu notarul 2 ("agreat" de banca) ?
apu a scris:

Este posibil tehnic ca sa semnez actul de vanzare/cumparare cu notarul 1 si ipotecarea si contractul de credit
cu notarul 2 ("agreat" de banca) ?

Tehnic este posibil. Juridic, nu: trebuie să-l semnaţi cu vînzătorul! :)

Da, se poate, singurul impediment ar fi acela că actele nu ar putea fi autentificate în aceeaşi zi din cauza faptului că OCPI eliberează un singur extras de carte funciară în scop de autentificare, iar acel extras ar rămîne la primul notar. Nu cred că al doilea notar ar fi dispus să autentifice un contract de ipotecă în lipsa unui extras CF.

Dar, merită să încercaţi.

Liviu S.Bordaş