Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Retrocedare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Retrocedare

Buna ziua,

Ma numesc Calin Florian, vin cu o intrebare la dumneavoastra.
In urma demolarii din 1979, primaria sectorului 5, are sa-mi retrocedeze o suprafata de 220 mp, eu avand act de vanzare-cumparare si cadastrul facut am solicitat de 2 ori in scris primariei terenul, iar raspunsul a fost ca pe terenul meu s-a construit un bloc. Cum pot sa intru in posesia terenului?
Va multumesc anticipat.
In posesia terenului nu mai puteti intra pentru ca nu se poate retroceda in natura aveti dreptul la despagubiri prin echivalent,trebuie sa actionati in judecata Primaria
Primaria trebuia sa emita o dispozitie prin care vi se respinge cererea deoarece terenul nu poate fi restituit in natura si sa propuna acordarea despagubirilor, urmand sa se intocmeasca un dosar in acest sens. Impotriva dispozitiei aveti dreptul sa faceti contestatie in instanta conform Legii 10 din 2001, daca apreciati ca exista neclaritati (in sensul ca nu ar fi construit un bloc pe terenul dumneavoastra)