Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... POT SOLICITA RETROACTIV UNEI SOCIETATI AGRICOLE CU ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

POT SOLICITA RETROACTIV UNEI SOCIETATI AGRICOLE CU CARE ESTE INCHEIAT UN CONTRACT DE ARENDA ANUMITE DREPTURI CE MI SE CUVIN CA MOSTENIRE

va supun atentiei urmatoarea speta: bunica, decedata , detinea suprafata de 38 ha . Fiii dansei in calitate de mostenitori au incheiat un contract de arenda cu o societate agricola (fara a se dezbate mostenirea ) In 2005 unul dintre ei a decedat, nefiind casatorit , nu a avut mostenitori directi. Din 2005 societatea agricola a refuzat sa plateasca parte ce se cuvenea acestuia pe motiv ca nu are mostenitori ( total gresit ) .Problema este ca la primarie impozitul se achita pentru toata suprafata . Intrebarea mea este daca si in ce temei pot solicita societatii respective sa ni se achite partea ce se cuvenea unchiului meu din 2005 pana in prezent .
Trebuie dezbatuta succesiunea unchiului, apoi mostenitorii acestuia pot solicita plata retroactiva a arendei care i s-ar fi cuvenit pentru ultimii trei ani (termenul de prescriptie).