Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabil

neata,va rog sa imi da-ti si mie un raspuns exact daca s-a schimbat ceva la darile catre bugetul de stat pentru contabil ,ca mie mi-a pus banii in plus sa dau la stat si nu stiu de ce?
Aveti carte de munca sau contract de prestari servicii? In ambele cazuri se retine Somaj 0,5%,contributia la pensii - 10,2%, contributia la sanatate - 5,2% .Daca aveti carte de munca din ce rezulta se scade deducerea de baza dupa care se aplica impozitul pe salarii - 16% Iar daca avaeti contract de prestari servicii atunci retinerile ar fi la fel cu exceptia deducerii suplimentare.