Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare parti sociale

Gama Spania a imprumutat cu 400.000 Eur pe Z Cipru.
Z Cipru a cumparat 5 parti sociale la Y Romania cu 300.000 Eur.
Societatea X Romania cumpara partile sociale ale lui Y Romania de la Z Cipru pentru 400.000 Eur.
Soc. X Romania se obliga sa ii plateasca lui Z Cipru, 400.000 Eur pentru partile sociale cumparate. Dar Z Cipru are datorie de 400.000 Eur la Gama Spania.
Se poate face compensare si X Romania sa nu ii mai plateasca lui Z Cipru ci sa ii plateasca direct lui Gama Spania?
Poate Z Cipru sa vanda partile sociale pe care le-a cumparat cu 300.000 eur, cu 400.000 eur? :(
da, se poate face plata direct in contul firmei gama spania de catre firma x romania pentru actiunile cumparate de la z cipru ce datoreaza suma de 400.000 euro firmei gama spania.. conditia este ca z cipru sa fie de acord in mod expres cu plata in acest mod. facuta direct creditorului sau...si nu e vorba de compensare pentru ca gama spania nu datoreaza nimic nimanui pentru a se stinge datoriile prin compensare...iar z cipru poate vinde parti sociale a caror valoare nominala este de 300.000 euro si cu 1.000.000 euro daca asa doreste si gaseste cumparatori

multumesc mult :D