Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare casa

Buna ziua,
M-ar interesa ceva detalii despre procesul de intabulare a unei case, acte, costuri etc.
Multumesc mult.
Avand in vedere lipsa de informatii din mesajul dvs,se impune ,daca detineti calitatea de proprietar asupra casei,sa contactati personal oficiul de cadastru si intabulare imobiliara local,de unde veti obtine toate lamuririle
Sunt o serie de situri in care sunt informatii despre acest proces de intabulare. Luati legatura cu un expert cadastral.
Daca nu gasiti informatii puteti accesa si acest link:
[ link extern ]
lista autorizatilor cadastru se gaseste la fiecare OCPI judetean sau pe pagina www.ancpi.ro
in principiu trebuie sa fiti proprietar pe teren si acesta (terenul) sa fie inscris in cartea funciara, sa aiba nr cadastral: implica masuratori si documentatie facuta de un autorizat cadastru, 21 zile, si un onorariu de max 1000ron (negociabil) evident trebuie sa aveti acte de proprietate pe "imobilul" -casa.
intabularea constructiilor se face cu o alta documentatie - tot un autorizat cadastru. 21zile onorariu discutabil.
- pt constructii edificate pana in 2001 actul care dovedeste dreptul de construire este o adeverinta de la primarie .
- pt constructii edificate dupa 2001 actele care dovedesc dreptul de construire sunt autorizatia de construire si pv receptie finala(emis de primarie).
taxe ocpi: pt prima lucrare 120ron pt a doua 60+0.05% din valoarea de impozitare.
+certificat fiscal, copii buletine, etc.