avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare societate

Dragi colegi,

Vreau sa va prezint urmatoarea situatie.
Am un prieten care are un SRL, avand ca obiect de activitate reciclarea de deseuri.
El este asociat si administrator al firmei.
Exista 2 asociati: el si fata lui.
Anul trecut au venit de la Garda Financiara in control, acestia descoperind ca societatea isi desfasura activitatea fara autorizatie de colectare de la Primarie.
Pentru asta, au primit amenda de 23 milioane si plata contravalorii a tot ce au colectat pentru o perioada de 5-6 luni.
Societatea a dat Garda in judecata si a pierdut si in fon si in recurs.
Pentru a se evita executarea silita, ce se poate face?
Tarlaua pe care se desfasura activitatea de colectare face obiectul contractului de comodat incheiat intre prietenul meu, in calitate de proprietar si firma.
Firma nu mai are activitate.
Cel mai recent răspuns: ContSters9695 , utilizator 11:14, 12 Octombrie 2008
jurista a scris:

Dragi colegi,

Pentru a se evita executarea silita, ce se poate face?
.


Chiar nu se mai poate face nimic.
Nici macar sa cesioneze firma altcuiva, care sa se dea disparut dupa? Eventual cineva din strainatate?
jurista a scris:

Nici macar sa cesioneze firma altcuiva, care sa se dea disparut dupa? Eventual cineva din strainatate?


Buna gluma !:happy:
Se investesc cu formula executorie hotararile care au ramas definitive ori au devenit irevocabile, precum si orice alte hotarari sau inscrisuri, pentru ca acestea sa devina executorii, in cazurile anume prevazute de lege.
deci: nu se mai poate face nimic

Dar nu se poate deschide procedura falimentului? Firma nu mai are nicio alta activitate. Macar sa rezilieze contractul de comodat, care este incheiat intre prietenul meu, in calitate de proprietar al tarlalei pe care se desfasura activitatea si firma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract de comodat lucabuluca lucabuluca Acum un an, impreuna cu prietenul meu am deschis o firma. Sediul social se afla la adresa apartamentului tatalui meu. Din luna iunie am renuntat la partea mea, ... (vezi toată discuția)
Act constitutiv mmarcelcozma mmarcelcozma Domeniul principal de activitate al firmei este obligatoriu unul singur sau pot fi mai multe ? spre exemplu pentru o firma de colectare deseuri 381 ... (vezi toată discuția)
Fondul de mediu 3% bazilvoicu bazilvoicu Buna ziua, Am urmatoarea speta: Firma \\"X\\" are in obiectul de activitate comert cu deseuri reciclabile feroase si neferoase, dar nu are nici depozit si ... (vezi toată discuția)