Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta de venit daca urmeaza sa intru in somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta de venit daca urmeaza sa intru in somaj

societatea unde lucrez urmeaza de la inceputul lui 2012 sa ma trimita in somaj; eu in prezent sunt in co dar am nevoie de o adeverinta de venit si nu doresc sa mi o elibereze; ce pot face?
Depuneti o sesizare la ITM pentru faptul ca acesta va refuza eliberarea unei astfel de adeverinte ... in principiu, este bine ca solicitarea de adeverinta sa o aveti inregistrata la angajator ...

art.8 (3) din HG nr.500/2011 : La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii. .......