avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... raspunderea unui PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

raspunderea unui PFA

Buna ziua,

va rog mult sa-mi clarificati afirmatia:

în cazul unei societăţi cu răspundere limitată (SRL), proprietarul răspunde în faţa creditorilor, fie că e vorba de stat sau de privaţi, cu patrimoniul firmei. De cealaltă parte, persoana fizică autorizată (PFA) răspunde cu averea personală.

Mentionez ca PFA-ul are ca activitate prestari servicii in baza unui contract de prestari servicii.
In afara de amenzile de la stat sau nerespectarea clauzelor contractuale mai pot exista si probleme financiare?

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: soundoffreedom , utilizator 10:11, 14 Decembrie 2011
si in cazul unui SRl exista varianta angajarii raspunderii personale cu patrimoniul propriu a administratorului
daca se dovedesc anumite abuzuri financiare se poate ajunge si la o incriminare penala a faptei, implicit persoana fizica poate sa raspunda penal, acum depinde de sfera ilicitului in care aceasta se afla si de fapta penala pe care a savarsit-o...
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raspunderea civila delictuala pentru fapta proprie-concluzii- rodica_post rodica_post RASPUNDEREA CIVILA DELICTUALA PENTRU FAPTA PROPRIE Concluzii In jurisprudenta acest termen a capatat o alta semnificatie, deosebita de cea din ... (vezi toată discuția)
Magazin mixt lacramioaraburaga lacramioaraburaga Intentionez sa deschid un magazin mixt in mediul rural. Care este tipul de firma cel mai eficient in astfel de activitati (din punctul de vedere al ... (vezi toată discuția)
Pfa sau srl mihai_dmc mihai_dmc Buna ziua, Am deja un SRL si as dori sa imi fac si un PFA (persoana fizica autorizata). As avea cateva intrebari: 1. In privinta raspunderii in fata legii, ... (vezi toată discuția)