Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... raspunderea unui PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

raspunderea unui PFA

Buna ziua,

va rog mult sa-mi clarificati afirmatia:

în cazul unei societăţi cu răspundere limitată (SRL), proprietarul răspunde în faţa creditorilor, fie că e vorba de stat sau de privaţi, cu patrimoniul firmei. De cealaltă parte, persoana fizică autorizată (PFA) răspunde cu averea personală.

Mentionez ca PFA-ul are ca activitate prestari servicii in baza unui contract de prestari servicii.
In afara de amenzile de la stat sau nerespectarea clauzelor contractuale mai pot exista si probleme financiare?

Multumesc mult.
si in cazul unui SRl exista varianta angajarii raspunderii personale cu patrimoniul propriu a administratorului
daca se dovedesc anumite abuzuri financiare se poate ajunge si la o incriminare penala a faptei, implicit persoana fizica poate sa raspunda penal, acum depinde de sfera ilicitului in care aceasta se afla si de fapta penala pe care a savarsit-o...
Multumesc!