Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Magazin mixt
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Magazin mixt

Intentionez sa deschid un magazin mixt in mediul rural. Care este tipul de firma cel mai eficient in astfel de activitati (din punctul de vedere al impozitelor, birocratiei, cunostintelor necesare pentru un management eficient)?
Momentan iau in calcul deschiderea unei Intreprinderi Individuale. (SRL-D este exclus deoarece voi comercializa inclusiv alcool si tutun).
Un srl ar fi indicat, chiar daca pentru infiintarea la registrul comertului este mai scump.
Eu consider că un SRL este mai potrivit pentru afacarea dvs. Cel mai mare dezavantaj al II față de SRL este că în cazul II veți răspunde cu averea personală. În cazul unui SRL veți răspunde în limita capitalului social și a bunurilor din patrimoniul societății.
Gândiți-vă că în cazul unei gestionări defectuoase vă puteți pierde averea, deoarece patrimoniul întreprinderii se confundă cu patrimoniul personal.
Și în cazul insolvenței unui SRL există noțiunea de răspundere a administratorului dar condițiile atragerii răspunderii sunt speciale și este necesară existența culpei și a prejudiciului.
Adrian ALBU, Avocat