avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Reforma sanatatii!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Reforma sanatatii!

Salutare! De curand m-a abordat o amica sa-mi faca o oferta de neimaginat:cica de la 1.01.2012 va intra in vigoare o lege, nu stiu care, cine imi poate spune care cu drag as vrea sa o citesc, care obliga pe toti angajatii sa si faca o polita obligatorie de sanatate la una dintre centrele de sanatate private. Si cica as putea castiga o gramada bani daca ma fac broker pentru o anume firma si daca inchei polite de sanatate tuturor celor angajati. Asadar: cine stie mai multe imi poate spune si mie despre ce e vorba? Va multumesc!
Agenti de asigure de sanatate - Marea pacaleala

La Ora de Business din data de Luni, 12 decembrie 2011 la TVR2 ora 20.30, in reluare astazi 13 decembrie 2011 ora 12.30, Moise Guran a prezentat un material in care se specifica faptul ca sistemul piramidal este interzis in RO. Brokerii autorizati vor chema in instanta pe toti cei care se folosesc de aceste liste, dandu-se drept Brokerii autorizati.
Totul este o pacaleala, o farsa, o escrocherie.

Proiectul de lege este in Parlament si va fi pus in discutia Camerei Deputatilor si Senatului la primavara, asa ca Legea nu a aparut inca iar toate aceste demersuri care se fac pentru atragerea agentilor sunt ilegale, ducand in eroare cetatenii si scazand increderea acestora in noul proiect al sanatatii.
Cetatenii nu ar trebui sa se ia dupa ce spun acesti falsi brokeri deoarece ei nu stiu nimic din ceea ce specifica legea deoarece aceasta nu a aparut inca si poate fi modificata in foarte multe feluri si sensuri in timpul dezbaterilor si dupa.

Urmariti materialul pe internet pe site-ul official Ora de Business.

[ link extern ]

Andrew Adam
incorruptibleman
Mai mult, in aceeasi seara, la TVR2 a fost invitat un consilier juridic al CSA care a subliniat aceleasi lucruri.
1 avem doar un proiect de lege
2 nu se stie modalitatea in care se incheie contractul, dar NU VA FI VORBA DE ADEZIUNE!!!
3 ciudata impartirea dvs in "privati" si stat
4 Romania ar fi prima tara in care spitalele de stat s-ar ocupa doar de urgente si nasteri
5 DACA VA DATI CU PAREREA, INCERCATI SA VA INFORMATI INAINTE!
6 HABAR NU AVETI CE INSEAMNA UN AGENT DE ASIGURARE, CE CURSURI TREBUIE SA FACA, CAT COST ACESTE CURSURI, CE DURATA AU, CAT SE PLATESTE EXAMENUL LA CSA, CAT COSTA REEXAMINAREA
Domnule Adam, cei de la TV nu au precizat ce inseamna sistem piramidal.
Daca e vorba de un sistem CARITAS au dreptate dar daca e vorba de un MLM vezi Amway, Oriflame si multe altele care, bine merci, functioneaza de 10-15 ani, au dezinformat poporul cu televizorul. O fi facut-o din necunoastere sau intentionat ?? Deasemenea au amestecat adeziunile cu asigurarile. Se pare ca sunt unii care chiar fac asigurari dar neprecizandu-i au creat o mare confuzie, mai ales in randurile celor neavizati care cred ca toate actiunile din piata sunt ilegale. Pacat.
In anul 2007, a avut loc Reforma pensiilor. La ora aceea, toate societatile implicate in proiect, au instruit mii de agenti, timp indelungat, pentru ceea ce urma sa se intample. Pt faptul ca acum exista niste societati care nu fac altceva decat sa informeze cu privire la o oportunitate ce se contureaza rapid in viitorul apropiat sunt considerati escroci? Unde este pacaleala? Ei vin si spun ca vom avea posibilitatea sa realizam niste venituri (cei interesati) de pe urma acestei viitoare legi. Nu este nimeni obligat, nu este nimeni adus cu forta. Toti cei care au ales sa se alature acestor companii, au facut-o in cunostinta de cauza. Nu incheie nimeni nici o adeziune sau contract de asigurare avand ca obiect sanatatea, asa ca nu vad care este problema acestor dezbateri si articole de prin ziare. Societatile de asigurare, cauta masiv agenti sub acest pretext si nu le critica nimeni. Eu personal, in 2007 am fost agent de marketing (asa se numeau agentii care incheiau pensii obligatorii) al uneia dintre societatile care este acum blamata. Va pot confirma ca am castigat o mica avere din munca cinstita si ne-am desfasurat activitatea conform legislatiei in vigoare de la acea ora. Brokerul era autorizat CSA si avea cod de la ei, iar noi, fiecare agent eram autorizati CSA si aveam cod AMF. Persoanelor interesate, le pot furniza in particular dovezile a ceea ce spun. Munca in asigurari este intr-adevar foarte grea dar si remuneratia este pe masura, iar "felia de tort" ce urmeaza a se imparti este destul de consistenta si tocmai de aceea batalia este crancena. In situatia in care o societate are in prezent atat de multe persoane pregatite sa infrunte ceea ce va urma, este normal sa starneasca invidia si sa se incerce defaimarea ei. Munca nu e pentru toata lumea, mai ales cea in asigurari. Pt cine ramane cu un gust amar in urma unei prezentari, inseamna ca a participat la o prezentare slab pregatita, dar nu neaga ca reforma va avea loc. Chiar CSA prin comunicatul de presa, confirma ca urmeaza sa aiba loc reforma. Am o singura intrebare pt carcotasi: DACA MERGI LA MAGAZIN SA CUMPERI SALAMUL TAU PREFERAT SI VANZATOAREA E URATA, NU MAI MANANCI SALAM SAU SCHIMBI MAGAZINUL?????????????????

Alte discuții în legătură

Instiintare csa referitor asigurari de sanatate - atentie au aparut primii brokeri falsi !!! Insurance Logistics Team Insurance Logistics Team COMUNICAT DE PRESÃ - CSA Firmele care promit câstiguri pentru adeziuni la Casele private de sănătate actionează în afara legii Comisia de ... (vezi toată discuția)
Asigurari de sanatate - trebuie neaparat sa apartii unui grup? Bog91 Bog91 Buna. Doresc sa stiu daca contractele de adeziune care se vor face odata cu intrarea in vigoare a legii care obliga individul sa-si faca asigurare de ... (vezi toată discuția)
Noua escrocherie tip piramidal! darkdesign darkdesign Buna ziua, sunt din Piatra-Neamt, am sa imi pastrez anonimatul dar am sa vin cu o informatie legata despre o Escrocherie tip Joc piramidal prestata de ... (vezi toată discuția)