Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... transcriere certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

transcriere certificat de nastere

Ce demersuri trebuie facute de ofiterul de stare civila in cazul transcrierii unui certificat de nastere privind un copil care provine dintr-un parinte roman si unul ucranian?

Parintii cetateni romani, sunt obligati în termen de 6 luni de la data întoarcerii în tara, sa ceara transcrierea certificatelor de nastere straine în registrele civile de la ultimul domiciliu pe care l-au avut sau îl au în tara, pentru a obtine, pentru copii lor, certificate de nastere romanesti.

Acte necesare

* certificatul de nastere original si o copie xerox legalizata a acestuia;
* traducerea în limba romana a certificatului, autentificata de un notar public din Romania;
* copia xerox a cartii de identitate a parintelui care solicita transcrierea certificatului strain de nastere;
* adeverinta de domiciliu pentru cetatenii romani cu domiciliul legal în strainatate- eliberata de Biroul Evidenta Populatiei local;
* copia xerox legalizata a certificatului de casatorie al parintilor (daca este cazul);
* declaratie pe proprie raspundere data la notar, în cazul în care la rubrica numele de familie al mamei este trecut numele de fata, din care sa reiasa faptul ca poarta nume comun cu al tatalui( cazul în care nasterea s-a produs în Ungaria, Italia etc.
În lipsa parintilor, sau cand acestia raman în tara mai putin de 90 de zile de la data depunerii actului de nastere în vederea transcrierii, poate fi imputernicita o alta persoana printr-o procura speciala.
Mentionez ca parintii copilului nu sunt amandoi romani,mama este cetatean ucrainian.
Pentru a inregistra (transcrie) certificatul de nastere al unui copil nascut pe teritoriul altui stat mergeti la Evidenta populatiei din localitatea de domiciliu (de care apartineti, altfel spus) unde veti completa o cerere pt transcriere certificat nastere.
Documente necesare:
1. Certificatul (extrasul) de nastere apostilat sau supralegalizat, dupa caz, cu exceptia acelora care sunt eliberate de state cu care Romania are incheiate tratate/conventii/acorduri de asistenta juridica, care prevad scutirea de supralegalizare sau orice alta legalizare - in original (nu stiu sa va scriu daca Ucraina a incheiat cu RO asemenea tratat);
2. Copia certificatului (extrasului) de nastere - legalizata;
3. Traducerea in limba romana a certificatului de nastere autentificata, in tara de un notar public, iar in strainatate de oficiul consular roman din statul de resedinta;
4. Actele de identitate ale parintilor si actul de identitate al mandatarului (daca cererea se face de alta persoana decat parintii) sau adeverinta de ultim domiciliu - original si copie;
5. Procura speciala autentificata, in cazul cand cererea se face de alta persoana decat parintii apostilata sau supralegalizata, dupa caz ;
6. Certificatele de nastere si de casatorie ale parintilor - originale si copii legalizate; ale sotului strain trebuie traduse si legalizate;
7. Timbru fiscal in valoare de 4 lei (cred);
8. Declaratia parintilor cu privire la domiciliul minorului in cazul in care domiciliul stabil al acestora este diferit, traducerea legalizata a acesteia, apostilata sau supralegalizata, dupa caz.
9. Taxa procesare documentatie privind aprobarea transcrierii certificatelor de stare civila procurate din strainatate 30 lei (cred);
Daca parintele roman nu mai are domiciliu in RO e necesara dovada ultimului domiciliu avut in tzara – formularul de cerere vi-l da la evidenta populatiei.

Aceasta transcriere se poate efectua si prin serviciul consular roman din Ucraina:
Cererea de inscriere a nasterilor se depune la misiunea diplomatica de parintele cetatean roman. La eliberarea documentului se va prezenta acelasi parinte care a depus cererea, pentru a semna in registrele de stare civila.
Documente necesare:
- certificatul (extrasul) de nastere strain, apostilat sau legalizat de autoritatile locale, in original si copie;
- declaratia pe proprie raspundere privind inexistenta altei transcrieri in RO (formularul se primeste la misiunea diplomatica);
- copia pasapoartelor parintilor copilului;
- copia certificatelor de casatorie si de nastere ale parintilor copilului; daca mama copilului este cetatean strain, se va prezenta extrasul sau de nastere cu parintii;
- copia buletinului/cartii de identitate din RO;
- taxa consulară.
La misiunile diplomatice si oficiile consulare se elibereaza certificate de nastere cu codul numeric personal numai pentru copiii nascuti dupa data de 1 ianuarie 2004. Pentru cei nascuti inainte de aceasta data codul numeric personal se obtine numai in tara, la Serviciul de stare civila al Sectorului I – Bucuresti.
Actele straine trebuie traduse si legalizate.
Bafta! Pt ca aveti nevoie.:)