Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reangajare dupã concediu de îngrijire a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reangajare dupã concediu de îngrijire a copilului-stimulent de inserþie

Dacă o angajată care a avut contractul de muncă suspendat pe perioadă de un an pentru concediu de creştere îngrijire copil ,doreşte să se întoarcă la serviciu cu program part-time va beneficia de stimulent de inserţie.
Numai daca se intoarce la serviciu inainte de implinirea varstei de 1 an. ...

OUG nr.111/2010, art. 7 (1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
......