avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul pre-postnatal dupa CIC
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul pre-postnatal dupa CIC

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati si pe mine sa calculez valoarea venitului pentru perioada de concediu pre-postnatal, avand in vedere ca am fost in CIC 2 ani pana pe 5 noiembrie cu indemnizatia plafonata la 3400 RON, doua saptamani din noiembrie am avut medical si am realizat un venit net de 3000 RON, salariul meu brut fiind de 8000 RON. Perioada estimata a nasterii celui de-al doilea copil este prima saptamana din aprilie.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 16:55, 14 Decembrie 2011
Baza de calcul pentru concediul de maternitate o reprezinta veniturile realizate in 6 luni anterioare acestuia, raportate la numarul de zile lucrate in cele 6 luni.
Pentru lunile in care ati fost in CIC se considera venit indemnizatia pe care ati avut-o, 3400 lei, iar in locul zilelor lucrate se considera numarul de zile lucratoare.
De exemplu, pentru concediul medical din noiembrie:
VT= v1+v2+v3+v4+v5+v6 = 3400 x 6 = 20400 lei
ZT = z1+Z2+z3+z4+z5+z6 = 21+22+22+21+22+22= 130
media zilnica = 20400 : 130 = 156,9230
Din aceasta medie se va plati procentul conform codului de concediu medical, asa cum este explicat pe verso-ul certicatului medical, bineinteles inmultit cu numarul de zile lucratoare din perioada concediului medical.
Cele doua saptamani de medical s-au platit cu 75%. Pe mine ma intereseaza care este brutul aferent celor 3400 RON din indemnizatia de crestere a copilului, ca sa pot calcula brutul pe ultimele 6 luni aferente concediului prenatal.
Multumesc!
Brutul este 3400 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul concediului prenatal, perioada suciugeorgeta suciugeorgeta am o salariata din 2009 care cu data de 01 .12 a intrat in prenatal. Cum ii voi calcula pentru luna decembrie medicalul si cate zile de concediu de maternitate ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal Silviamarinescu Silviamarinescu Buna ziua. In mai 2016 am am inceput activitatea la o alta companie. In septembrie am Intrat in concediu medical de 75% pana la data 1 nov cand am intrat ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal DanaPotop DanaPotop In concediul pre si postnatal se calculeaza 85% din ultimele 6 luni din veniturile realizate sau din salariul brut? (vezi toată discuția)