Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OG 30 /2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OG 30 /2011

Buna ziua,
Acordarea facilitatilor fiscale conform OG 30 /2011, se aplica si in cazul societatilor comerciale care se afla in executare silita prin blocare de cont si persoanelor fizice care au primit acasa "titlu executoriu"pentru sume restante la bugetul de stat ?
Cunosc situatii in care cei care au contul blocat , nu au beneficiat de aceasta facilitate. Cum spune legea ?
Multumesc,
Facilitatile se acorda pentru comformarea voluntara nu pentru cazuri de executare silita.
Nu se acorda facilitati fiscale in cazul persoanelor fizice sau juridice aflate in procedura executarii silite conform prevederilor Codului de procedura fiscala.
da, pai in acest caz, cine credeti ca se incadreaza, din moment ce noi primim somatii insotite de titlu executoriu emise cu a doua zi dupa ce trece termenul de plata?
Conform art. 2 din OUG 29/2011 beneficiarii esalonarii sunt toti contribuabili indiferent de forma lor de organizare. Art. 4 din acelasi act normativ prevede care dintre contribuabili pot beneficia de esalonare, adica cei care au depuse declaratiile fiscale, se afla in dificultate generata de lipsa temporara de disponibilitati banesti, nu se afla in procedura insolventei, nu li s-a stabilit raspunderi etc.