avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajatorul nu a platit contributia la sanatate, pot ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajatorul nu a platit contributia la sanatate, pot beneficia de pensie?

Buna ziua,am o intrebare:daca am lucrat la o firma care nu si-a platit contributiile la sanatate,iar eu vreau sa ma pensionez pe caz de boala,anii aceia sunt considerati vechime?mentionez ca sunt trecuti in cartea de munca.Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:24, 14 Decembrie 2011
trebuie sa verificati la casa de pensii daca s-a platit contributia
Contributia la sanatate se plateste la Casa de Asigurari de Sanatate si nu are legatura cu pensia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recunoastere ucenicie la vechimea pentru pensie noemi r noemi r Buna ziua, In anul 1973 am inceput ucenicia de 3 ani(perioada in care am avut bursa), in perioada aceea de la scoala ni s-a spus ca ni se va recunoaste ca ... (vezi toată discuția)
Carte munca asadar27 asadar27 Buna ziua, Saptamana trecuta am aflat ca nu mi s-a intocmit carte de munca la firma la care lucrez, in conditiile in care am un contract pe termen ... (vezi toată discuția)
Asigurari sociale si vechime in munca gabriela.enache gabriela.enache Daca o persoana a lucrat in strainatate, cu acte in regula, cu asigurari sociale platite, se iau in considerare aici in tara? adica se considera vechime pe ... (vezi toată discuția)