Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajatorul nu a platit contributia la sanatate, pot ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajatorul nu a platit contributia la sanatate, pot beneficia de pensie?

Buna ziua,am o intrebare:daca am lucrat la o firma care nu si-a platit contributiile la sanatate,iar eu vreau sa ma pensionez pe caz de boala,anii aceia sunt considerati vechime?mentionez ca sunt trecuti in cartea de munca.Va multumesc anticipat.
trebuie sa verificati la casa de pensii daca s-a platit contributia
Contributia la sanatate se plateste la Casa de Asigurari de Sanatate si nu are legatura cu pensia.