Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... termen de prescriptie intre asigurator si broker
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

termen de prescriptie intre asigurator si broker

Buna seara,

Spuneti-mi va rog care este termenul de prescriptie intre asigurator si broker, pentru nepredarea la timp de catre broker a politelor de asigurare in baza unui ctr de mandat incheiat in temeiul L 32/2000. Este de 2 ani sau de 3 ani?
Prescriptia este de 3 ani.
Mda, in materia asigurarilor termenul de prescriptie este de 2 ani. In masura in care va referiti la o obligatie de plata.
este de 2 sau de 3 ani?
Din cate stiu eu este de trei ani.
Prescriptia generala este de 3 ani. Totusi, conf. Decretului 167/1958 termenul este de 2 ani pentru aporturilor juridice izvorâte din asigurări