Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CERTIFICAT DE MOSTENITOR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CERTIFICAT DE MOSTENITOR

CE ESTE UN SUPLIMENT LA CERTIFICATUL DE MOSTENITOR?FAC PRECIZAREA CA CERTIFICATUL ESTE EMIS IN 1992,DUPA MOARTEA TATALUI,UNDE SORA A RENUNTAT LA SUCCESIUNE,MAMA A PRIMIT 1/4,IAR EU 3/4,DAR NU AU FOST TRECUTE SUPRAFETELE DE TEREN CU CARE A FOST VALIDAT TATA IN 1991,DEOARECE SORA A ASCUNS FAPTUL CA DETINEA ACESTE ACTE CU VALIDAREA.FAC MENTIUNEA CA IN 2002 S-A EMIS UN TITLU DE PROPIETATE NUMAI PE NUMELE MAMEI PE 1,5HA,IAR IN 2010 UN PROCES VERBAL DE PUNERE IN POSESIE PE 4 HA,MAMA DORESTE SA LASA PAMINTUL SURORII SI NEPOTILOR.CE AM DE FACUT ?PAMINTUL ESTE DE LA BUNICII PATERNI.
La dezbaterea suplimentului este nevoie sa fie prezente si mama cu sora?Fac precizarea ca mama este nedeplasabila.
Nu este nevoie.
Va multumesc pt atentia acordata.O ultima intrebare daca se plateste taxa la valoarea bunurilor trecute in supliment.
Se plateste conform evaluarii din grila imobiliara a notarilor publici.