Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ESTE POSIBIL SI ADMINISTRATOR IS DIRECTOR GENERAL?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ESTE POSIBIL SI ADMINISTRATOR IS DIRECTOR GENERAL?

Intr o s.c. o persoana poate avea si calitatea de administrator si sa fie angajat cu cim in functia de director general?
~ Conținut șters la cerere ~
este vb de unicul asociat , patronul si "intemeietorul" firmei.
Potrivit alin. (3) al art.196 ind. 1 din Legea nr.31/1990, asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

Prin urmare , asociatul unic poate incheia c.i.m. cu societatea pe functia de director general .