avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casierie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casierie

Buna seara,
lucrez intr-o institutie publica si va rog sa imi spuneti daca pot sa incasez orice suma de bai venita de la agenti economici? Imi permite legea sa pot incasa o suma mare de cash? exista plafon de incasari, sau de plati din casa petru agentul economic? nu stiu sigur daca sunt acoperita in ceea ce priveste incasarea unor drepturi de suma mare?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carmen Jurubita , Contabil 21:51, 15 Decembrie 2011
nu aveti voie sa incasati mai mult de 10000 ron cash pe zi
Aici[ link extern ]

Instituţiile publice au obligaţia să organizeze activitatea de casierie, astfel
încât încasările şi plăţile în numerar să fie efectuate în condiţii de siguranţă, cu
respectarea dispoziţiilor legale în vigoare şi în limita plafonului de casă stabilit de
către unităţile trezoreriei statului pentru fiecare instituţie publică.
annajanette a scris:

nu aveti voie sa incasati mai mult de 10000 ron cash pe zi

Intrebarea era despre institutiile publice , aspectul mentionat este valabil agentilor economici in baza OG 15 /1996

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasare numerar de la o institutie publica Botosel Botosel Buna ziua, O societate comerciala are de incasat pentru prestari servicii, de la o institutie publica o suma de peste limita stabilita de lege,( 5000 lei) in ... (vezi toată discuția)
O factura, cate chitante? ContSters63174 ContSters63174 Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite? (vezi toată discuția)
Incasare facturi georgetag georgetag as dori sa stiu exact care este modul de incasare a unei facturi.....prin casierie o factura cu valoare de pana la 5000 ron se poate incasa prin casierie ... (vezi toată discuția)