avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cenzor vs Comisie de cenzori - de la ce nr de membri ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cenzor vs Comisie de cenzori - de la ce nr de membri se impune tranzitia?

Suntem o asociatie alumni infiintata recent. La infiintare am pronit cu un cenzor. Anticipam o crestere brusca a numarului de membri. De la ce numar de membri se va impune sa avem comisie de cenzori?
Cel mai recent răspuns: moescu , utilizator 00:36, 16 Decembrie 2011
De la 100 de membri trebuie sa aveti comisie de cenzori.
Multumesc ptr raspuns, Dle Munteanu. Am alte 3 intrebari:
1)Cati cenzori trebuie sa fie in comisie?
2) Cenzorii pot fi membri ai asociatiei?
3) Trebuie ca cenzorii sa fie contabili sau experti contabili?

Multumesc, M

Art. 27. - (1) Actul constitutiv poate prevedea numirea unui cenzor sau a unei comisii de cenzori.
(2) Daca numarul asociatilor este mai mare de 15, numirea unui cenzor este obligatorie. Acesta poate fi o persoana din afara asociatiei.
(3) In cazul in care asociatia nu are obligatia numirii unui cenzor, fiecare dintre asociati care nu este membru al consiliului director poate exercita dreptul de control.

Art. 271. - (1) Pentru asociatiile cu mai mult de 100 de membri inscrisi pana la data intrunirii ultimei adunari generale, controlul financiar intern se exercita de catre o comisie de cenzori.
(2) Comisia de cenzori este alcatuita dintr-un numar impar de membri. Membrii consiliului director nu pot fi cenzori.
(3) Cel putin unul dintre cenzori trebuie sa fie contabil autorizat sau expert contabil, in conditiile legii.
(4) Regulile generale de organizare si functionare a comisiei de cenzori se aproba de adunarea generala. Comisia de cenzori isi poate elabora un regulament intern de functionare.

Art. 272. - In realizarea competentei sale cenzorul sau, dupa caz, comisia de cenzori:
a) verifica modul in care este administrat patrimoniul asociatiei;
b) intocmeste rapoarte si le prezinta adunarii generale;
c) poate participa la sedintele consiliului director, fara drept de vot;
d) indeplineste orice alte atributii prevazute in statut sau stabilite de adunarea generala.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare asociatie(ong) cernatnicu cernatnicu la depunerea actelor la tribunal,mi se cere sa fac dovada ca cenzorul e contabil autorizat.E normal acest lucru in aceasta faza?...cenzorul nu se stabileste,de ... (vezi toată discuția)
Trebuie cenzor la infiintarea unui ong? gigif gigif Dorim sa infiintam o asociatie pt.persoane cu dizabilitati si suntem 3 asociati. La dosar suntem obligati sa facem dovada unui cenzor? Fac mentiunea ca nu vom ... (vezi toată discuția)
Raport cenzori la ong-uri? krisztina krisztina Buna ziua! Spuneti-mi va rog daca este obligatoriu ca raportul cenzorilor sa insoteasca sit.financiare anuale la ONG-uri pe 2008, si daca este necesar acest ... (vezi toată discuția)